czwartek, 22 lutego, 2024

Unijne zbiory kukurydzy wzrosną w tym roku o 13%, ale będą słabe w porównaniu ze średnią

spot_img

Główną uprawą letnią w UE-27 jest kukurydza, a tegoroczne zbiory w wielu regionach nadal trwają. W końcówce października KE zaktualizowała swoje prognozy zbiorów zbóż, w tym kukurydzy na ziarno. Prognoza zakłada, że przy zbiorze z powierzchni wynoszącej 8,47 mln ha i średniej wydajności wynoszącej 7,07 t/ha produkcja kukurydzy wyniesie 59,9 mln t. Zbiory powinny być zatem o 13% wyższe niż rok temu, ale dale im do średniej.

W zeszłym roku powierzchnia zbiorów była większa i wyniosła 8,84 mln ha, ale za sprawą niekorzystnej pogody średni plon wyniósł zaledwie 6,01 t/ha, co dało końcową produkcję na poziomie 53,1 mln t.

Prognozowany wynik wygląda słabo w porównaniu do średniej wieloletniej

Średnia powierzchnia upraw kukurydzy w poprzednich pięciu latach wyniosła 9 mln ha, średni plon wyniósł 7,69 t/ha, a średnia produkcja była o 15% wyższa niż w sezonie 2023/24 i wyniosła 68,9 mln t.

Produkcja kukurydzy w UE-27 (w tys. ton):

Polska w trójce największych producentów kukurydzy w UE

Francja jest europejskim królem kukurydzy, KE oczekuje, że w tym roku produkcja wyniesie 12 mln ton z 1,3 mln ha, co zapewni imponujący średni plon na poziomie 9,16 t/ha. Produkcja wzrośnie zatem o 9,6% rok do roku. Średnia pięcioletnia wynosi 13,1 mln ton przy 1,5 mln ha i plonie 8,74 t/ha.

Polska i Rumunia to kolejni główni producenci kukurydzy, a każdy z nich powinien wyprodukować w tym roku 9,2 mln ton.

W przypadku Polski byłby to rekord osiągnięty z rekordowego areału 1,251 mln ha przy plonie 7,38 t/ha. Warto dodać, że wielu uczestników naszego rynku kwestionuje tak optymistyczne prognozy KE (za naszym GUS).

Produkcja kukurydzy w Polsce (w tys. ton):

Źródło: KE

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x