środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

USDA oczekuje wyższych zbiorów i odbudowy zapasów zbóż w nowym sezonie

spot_img

W prognozie z 12-go maja 2023 Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) podniósł o 4  mln ton oczekiwane światowe zbiory zbóż (z ryżem) w trwającym sezonie 2022/23.

Lepsze w tym miesiącu prognozy zbiorów ziarna zbóż są konsekwencją wyższych (niż w kwietniu) oczekiwań w stosunku do produkcji zbóż gruboziarnistych (kukurydzy w Brazylii), przy niewielkim spadku zbiorów pszenicy.

Światowa produkcja zbóż

Pierwsza prognoza na sezon 2023/24 zakłada 3% wzrost światowej produkcji zbożowej, która powinna sięgnąć rekordowe 2,8120 mld ton. Jednocześnie globalna konsumpcja ziarna zbóż wzrośnie o 1,5% (r/r) do 2.810 mld ton, ale będzie niższa od oczekiwanych zbiorów.

Wzrost zapasów ziarna

Jeśli prognozy podaży i popytu się sprawdzą, to nastąpi wzrost globalnych zapasów ziarna zbóż na koniec nowego sezonu. Aktualna prognoza oznacza, że w skali roku światowe zapasy zbóż odbiją w górę o blisko 10 mln ton (+1,3% – r/r), ale nadal będą o 3,5% poniżej sezonu 2021/22.

Jednocześnie wskaźnik zapasy/zużycie pozostanie na dosyć komfortowym poziomie 27,4% (zapasy pokryją nieco ponad 100 dni światowej konsumpcji). Warto mieć jednak świadomość, że ok. połowa globalnych zapasów zbóż zlokalizowana jest w Chinach.

Źródło: USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x