sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Czy ograniczenie marek własnych w marketach przyniesie ulgę branży mleczarskiej? Tego chce Agrounia

spot_img

W ostatnich latach można zaobserwować wyraźny wzrost obecności marek własnych w supermarketach i dyskontach. Agrounia alarmuje, że wprowadzanie własnych marek przez sieci handlowe prowadzi do zubożenia asortymentu oferowanego przez producentów tradycyjnych. Ale czy to naprawdę od tego zależy dobra sytuacja przetwórców i producentów z branży mleczarskiej?

Czy ograniczenie marek własnych w marketach przyniesie ulgę branży mleczarskiej? Tego chce Agrounia

Sieci handlowe skutecznie wykorzystują przewagę i wymuszają niższe ceny

W Polsce obecnie produkuje się około 14 litrów mleka. Z tego blisko 70% jest zużywane na terenie kraju, podczas gdy ponad 30% jest eksportowane rok do roku. Co ciekawe, 65% mleka wyprodukowanego zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej, jest przetwarzane przez mleczarnie na trzy produkty: odtłuszczone mleko w proszku, masło i inne produkty. Cena tych trzech produktów na światowych giełdach faktycznie zależy od ceny skupu mleka. Sieci handlowe obecnie kontrolują około 70% rynku krajowego. Negocjacje z nimi nie są łatwe, ponieważ zawsze wykorzystują swoją przewagę konkurencyjną i doprowadzają do spadku cen na rynku światowym. W związku z tym, jeśli sytuacja na rynku światowym jest negatywna, jak obecnie, sieci handlowe skutecznie wykorzystują tę kartę i wymuszają niższe ceny na nowo podpisywanych kontraktach przez przetwórnie mleka.

Agrounia wzywa do podjęcia działań dla ochrony producentów tradycyjnych

Konsumenci, zachęcani przez atrakcyjne ceny i promocje marek własnych, coraz częściej wybierają je zamiast wyrobów renomowanych producentów. Ta zmiana preferencji, według Agrounii niesie za sobą poważne konsekwencje dla producentów mleka, którzy zmagają się z utratą udziału w rynku oraz spadkiem dochodów.

W związku z powyższym Agrounia wezwała władze i organizacje branżowe do podjęcia pilnych działań mających na celu ochronę producentów tradycyjnych mleka i jego przetworów. Sugeruje wprowadzenie regulacji ograniczających liczbę marek własnych oferowanych przez sieci handlowe oraz ustanowienie sprawiedliwych warunków handlowych dla wszystkich producentów.

Wprowadzenie takich regulacji byłoby korzystne zarówno dla konsumentów, którzy mieliby większy dostęp do różnorodnych produktów mleczarskich, jak i dla producentów tradycyjnych, którzy mogliby kontynuować swoją działalność bez obaw o utratę rynku. Agrounia podkreśla, że zrównoważone i uczciwe relacje handlowe są kluczowe dla przyszłości branży mleczarskiej i konieczne jest podjęcie działań w celu jej ochrony.

Skup mleka. Czy wrócą wysokie ceny?

O przyszłości rynku mleczarskiego i możliwym powrocie do wysokich cen mleka wypowiedział się Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej, w przeprowadzonym przez nas wywiadzie.

Omawiając odwrócenie trendu rynkowego i zatrzymanie spadku, zwrócił uwagę na kilka istotnych czynników. Pierwszym z nich jest czynnik popytowy, zwłaszcza związany z Chinami, które są największym importerem artykułów mleczarskich na świecie. W roku 2022 Chiny importowały aż 24% światowej produkcji nabiału, dlatego ich aktywność handlowa ma ogromny wpływ na ceny mleka na rynku światowym. Ważną kwestią jest również sytuacja na rynku skupu, która powinna się poprawić w związku ze zbliżającym się sezonowym szczytem, obecnie występującym w Europie.

W Polsce, największy skup mleka w ciągu roku notowany jest 15 czerwca, co oznacza, że sezonowy szczyt produkcji mleka jest już przed nami. Aktualne warunki pogodowe sprzyjają produkcji mleka, gdyż temperatura jest optymalna, co sprzyja korzystnym warunkom do produkcji. W rezultacie, niestety, można się spodziewać dalszego wzrostu produkcji mleka i dalszej korekty cenowej.

W odniesieniu do cen mleka w skupie, w marcu średnia cena w Polsce wynosiła około 2,22 zł netto za litr. Na temat kwietniowych danych jeszcze nie dysponujemy, gdyż Główny Urząd Statystyczny podaje je szacunkowo po 20 maja, jednak przewidywana cena oscyluje w granicach 2,15 zł. Niestety, należy się spodziewać kolejnej obniżki cen w maju, szacuje się, że średnia cena wyniesie około 2,05 zł. Co do czerwca, trudno jest wyciągać daleko idące wnioski, ale istnieje prawdopodobieństwo, że mimo wzrostu produkcji w tym sezonie, dalsze obniżki cen nie wystąpią. Więcej na ten temat możecie posłuchać w poniższym filmie.

źródło: money.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x