wtorek, 10 grudnia, 2024

Lody z buraków? Tak, to możliwe!

spot_img

Wczoraj, w trzecią niedzielę lipca, obchodziliśmy Światowy Dzień Lodów. Choć może się wydawać, że to kolejna wymyślna nazwa, tym razem kryje się za nią coś naprawdę wyjątkowego! Kto nie lubi lodów? A czy wiedzieliście, że nawet buraki – warzywa, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą się z deserami – mogą stać się bazą dla przepysznych i zdrowych lodów?

Wyjątkowe lody z buraków

Fala upałów w Polsce nie ustępuje. W takich chwilach, oprócz nawadniania się wodą, warto sięgnąć po coś chłodnego i orzeźwiającego. Idealnym wyborem mogą być tutaj zdrowe lody. Przykładem są lody z buraków ćwikłowych, które są doskonałym źródłem witamin, przeciwutleniaczy oraz błonnika. Dodatkowo, buraki obniżają ciśnienie tętnicze krwi, zapobiegając tym samym rozwojowi niektórych chorób sercowo-naczyniowych. Pomimo tych licznych zalet, nie cieszą się one dużą popularnością w Polsce – przeciętny Polak zjada rocznie tylko 3 kilogramy buraków z ogólnej ilości 110 kilogramów warzyw.

Problem marnowania buraków

Buraki są trudne do przechowywania – zawierają dużo wody, przez co szybko więdną, kurczą się i ostatecznie psują. W rezultacie, znaczna ich część jest wyrzucana jeszcze przed trafieniem do sklepów. Aby zaradzić temu marnotrawstwu, naukowcy z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu postanowili znaleźć sposób na wykorzystanie wartościowych, lecz nieestetycznych buraków, przekształcając je w smakowite i zdrowe lody.

Innowacyjne podejście do produkcji lodów

„Opracowaliśmy całą procedurę pozyskiwania takich lodów we współpracy z przedsiębiorcą” – mówi kierowniczka projektu, prof. dr hab. Joanna Kobus-Cisowska z Katedry Technologii Gastronomicznej i Żywności Funkcjonalnej. „Stworzyliśmy również nową, dedykowaną zamrażarkę płytową, gdzie jako chłodziwo, mogące mieć bezpośredni kontakt z produktem spożywczym, zastosowano nietoksyczną ciecz, będącą pochodną soli potasowej. Tak przygotowany proces produkcji umożliwia pozyskiwanie lodów z całych buraków, włącznie ze skórką.” Posłuchaj więcej w poniższym wideo:

źródło: UP w Poznaniu

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x