wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Eksperci FAO podnieśli swoje prognozy produkcji i zapasów zbóż

spot_img

W lutowym raporcie FAO globalna produkcji zbóż w sezonie 2021/22 została podniesiona o 2 mln ton (w stosunku do grudnia) do rekordowych 2793 mln ton i pozostanie o 0,8% powyżej poprzedniego sezonu.

Światowe zapasy ziarna zbóż na koniec tego sezonu szacowane są 824 mln ton, co oznacza wzrost o około 2 mln ton w porównaniu z grudniowymi szacunkami. Oznaczać to będzie nieznaczny wzrost w skali roku. Oczekiwane zapasy zbóż gruboziarnistych nieznacznie zmieniły się od grudnia i powinny spaść o 0,4% r/r.

W tym miesiącu nastąpiło zwiększenie oczekiwanej produkcji pszenicy do 775,6 mln ton (+6 mln ton od grudnia). Obecny wynik jest już tylko minimalnie (0,5 mln ton) gorszy niż w sezonie 2020/21. Rewizja w górę prognozy na bieżący miesiąc wynika z podniesienia szacunków produkcji w Australii i w Argentynie.

Prognozowane zapasy pszenicy zostały podniesione, w stosunku do grudnia, o prawie 3 mln ton do 287,5 mln ton i będą zbliżone do poprzedniego sezonu.

Prognoza światowej produkcji kukurydzy została skorygowana w górę o symboliczne 0,6 mln ton (od grudnia) do rekordowych 1200,3 mln ton. Będzie to wynik o 3,7% lepszy niż w poprzednim sezonie  dzięki lepszym prognozom Australii i Argentyny.

Zapasy kukurydzy powinny wynieść na koniec sezonu 287,5 mln ton (+0,8 mln ton od grudnia) i będą o prawie 3% wyższe niż w sezonie 2020/21.

Andrzej Bąk
Źródło: FAO

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x