czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Tusk wzywa do nałożenia sankcji na rosyjskie i białoruskie produkty rolne

spot_img

Premier Donald Tusk zapowiedział w niedzielę, że zwróci się do marszałka Sejmu z propozycją uchwały ws. wezwania Komisji Europejskiej do nałożenia sankcji na rosyjskie i białoruskie produkty rolne i żywnościowe.

„Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu z propozycją uchwały polskiego Sejmu wzywającą Komisję Europejską do nałożenia pełnych sankcji na produkty rolne i żywnościowe rosyjskie i białoruskie” – powiedział premier Tusk.

Wcześniej Łotwa samodzielnie wprowadziła embargo na import z Rosji

Szef polskiego rządu nie jest pierwszym europejskim politykiem, który wzywa do nałożenia na Rosję i Białoruś sankcji związanych z eksportem do UE produktów rolnych i żywnościowych. Na początku roku podobne zdanie wyraził już łotewski minister rolnictwa Armands Krauze. Wobec braku decyzji w tej sprawie, Łotwa zdecydowała się pod koniec lutego jednostronnie wprowadzić takie sankcje.

Tusk chce by KE nałożyła sankcje na import towarów rolnych z Rosji i Białorusi

„Jestem przekonany, że wspólna decyzja będzie bez porównania skuteczniejsza niż indywidualne decyzje państw regionu. Rozumiem je, ale wolałbym, żebyśmy wspólnie, jako cała UE, podjęli decyzje o sankcjach na Rosję i Białoruś, dotyczących produktów żywnościowych i rolnych” – stwierdził szef polskiego rządu.

„Chodzi tu zarówno o urealnienie i wzmocnienie sankcji w związku z atakiem Rosji na Ukrainę i współpracą Białorusi z Rosją w tym ataku, ale chodzi także o bardziej efektywną ochronę europejskiego i polskiego rynku rolnego i rynku produktów spożywczych, bo w związku z wojną, rynki te znalazły się pod wielką presją” – dodał.

Premier jest za rozwiązaniem, które będzie chroniło polski i europejski rynek przed nierówną konkurencją

Jednocześnie premier zaznaczył również, że toczą się rozmowy z Brukselą i Kijowem w celu rozwiązania konfliktu dotyczącego ukraińskich produktów rolnych.

„Nie ulega wątpliwości, że jednym z głównych zadań jest pełne odblokowanie możliwości eksportu produktów rolnych i żywnościowych Ukrainy do państw trzecich. Trzeba znaleźć wspólne rozwiązanie, które będzie także skutecznie chroniło polski i europejski rynek przed nierówną konkurencją” – powiedział Tusk.

Źródło: euroactiv

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x