wtorek, 23 lipca, 2024
spot_img

Top 5 największych ciągników rolniczych na świecie

spot_img

Inżynierowie koncernów motoryzacyjnych prześcigają się we wdrażaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych w swoich konstrukcjach. Nowinek technologicznych nie brakuje także w branży ciągników rolniczych. Wciąż udoskonalane ciągniki to większa efektywność pracy, bezpieczeństwo, jak i komfort użytkowania. Przedstawiamy ranking 5 największych ciągników rolniczych na świecie produkowanych seryjnie!

Ranking największych ciągników rolniczych na świecie

Versatile Big Roy – miejsce nr 5

Nasz ranking 5 największych ciągników rolniczych na świecie otwiera Versatile Big Roy 1080. To jeden z największych ciągników rolniczych na świecie, w naszym rankingu uplasował się na 5 pozycji. Ciągnik został zaprojektowany i zbudowany w Kanadzie przez firmę Versatile Manufacturing Ltd. w latach 70 ubiegłego wieku. Kanadyjski olbrzym ma 9 metrów długości i ponad 3,3 metry wysokości. Masa, jaką może pochwalić się ta ogromna maszyna to ponad 26 ton. W traktorze zastosowano silnik Cummins KTA 1150-600 o pojemności 19 l. Sześciocylindrowa jednostka była w stanie wygenerować ok 600 KM. Ta ogromna moc była przekazywana na 8 kół napędowych.

Ciekawostką jest fakt, iż silnik został zamontowany z tyłu, co w znaczącym stopniu tłumiło hałasy. Jednak takie rozwiązanie mocno ograniczało widoczność kierowcy. By rozwiązać ten problem, konstruktorzy zastosowali nowoczesne jak na tamte lata rozwiązanie a mianowicie kamerę kurzoodporną oraz monitor w kabinie operatora. Firma Versatile stworzyła Big Roya, ponieważ miał on pracować na jednym z australijskich gospodarstw, lecz nigdy nie opuścił kraju, w którym powstał. Obecnie można go zobaczyć w Manitoba Agricultural Museum w Austin w Kanadzie.

Versatile Big Roy 1080 - jeden z największych ciągników na świecie

New Holland T9 – miejsce nr 4

Na 4 pozycji w rankingu największych ciągników rolniczych na świecie swoje miejsce ma ciągnik New Holland serii T9. To najmocniejszy „koń pociągowy” ze stajni amerykańskiego producenta pod znanym szyldem New Holland. Jest to ciągnik o konstrukcji przegubowej, co mimo ogromnych gabarytów, daje dosyć mały promień skrętu (ok 5.7 metra). Jednostka, jaka zasila ten jeden z największych ciągników na świecie, to FPT (Fiat Powertrain Technology) o pojemności 12,9 litra, która wyposażona jest w układ oczyszczania spalin ECOBlue HI-eSCR (High-Efficiency Selective Catalytic Reduction).

Silnik jest w stanie wygenerować moc znamionową na poziomie ok. 630 KM. Jednakże, gdy zachodzi potrzeba chwilowego zwiększenia mocy, to 6-cylindrowe serce „niebieskiego kolosa” potrafi osiągnąć 692 KM i ponad 3000 Nm momentu obrotowego. Ciągnik jak na swoje spore gabaryty i potężną jednostkę napędową może pochwalić się dosyć niskim spalaniem oleju napędowego, bowiem zużycie paliwa podczas orki oscyluje w granicach 90 litrów na godzinę, czyli ok 11 litrów na jeden zaorany hektar. Koszty serwisu takiego ciągnika są bardzo podobne jak w ciągnikach o mocy ok. 300 KM. Pełna wymiana olejów i filtrów to koszt w granicach 3000 zł.   

John Deere 9RX 640 oraz 9R 640 – miejsce nr 3

John Deere z serii 9R to największy ciągnik rolniczy amerykańskiego producenta w zielono żółtych barwach. Tym samym otwiera podium listy największych ciągników rolniczych świata, plasując się na miejscu 3. Ciągnik wyposażony jest w nowy silnik John Deere PowerTech o pojemności skokowej  15l, który generuje moc ok 690KM przy momencie obrotowym 2800 Nm. Wyposażony jest w przekładnie PowerShift, która posiada 18 biegów do przodu i 6 do tyłu. Prędkość, do jakiej rozpędza się „zielony olbrzym” to ok 40 km/h, co przy tak sporych gabarytach robi niemałe wrażenie.

Wymiary, jakimi może pochwalić się największy John Deere z serii 9R to 7,6 metra długości, 3 metry szerokości oraz 3,7 metra wysokości przy wadze niemal 25 ton. Ciągnik wyposażony jest cztero gąsienicowy układ napędowy. Szerokość jednej gąsienicy to ponad 91 cm, co daje bardzo dużą powierzchnie styku a w efekcie duży uciąg. Zbiornik o pojemności 1490 litrów pozwala na nieprzerwaną pracę przez cały dzień.

John Deere z serii 9R największy ciągnik rolniczy John Deere

Case IH Quadtrac 715 AFS Connect – miejsce nr 2

Kolejne miejsce na liście największych ciągników rolniczych zajmuje Case Quadtrac 715, który swój debiut miał w roku 2023. Case Quadtrac 715 oparty jest na konstrukcji przegubowej, która najlepiej sprawdza się przy tak ogromnych gabarytach. Ciągnik wyposażony jest w jednostkę napędową o pojemności 15,9 litra, która generuje moc maksymalną 778 KM. By móc w pełni wykorzystać możliwości maszyny, potrzebny jest duży zbiornik na olej napędowy.

Ciągnik Case Quadtrac posiada bak o pojemności 1968 litrów. W porównaniu do poprzednika ciągnik wyposażony jest większy gąsienicowy układ jezdny, który cechuje lepsza przyczepność, zwiększa obszar kontaktu gąsienic z podłożem i minimalizuje ugniatanie gleby. Case Quadtrac cechuje się bardzo wydajnym układem hydraulicznym, który wyposażony jest w pompę hydrauliczną o maksymalnym natężeniu przepływu osiągającym 428l/minutę.

Case Quadtrac 715 - drugi największy ciągnik rolniczy na świecie

Największy ciągnik rolniczy Big Bud 16V-747 – miejsce nr 1

Największym ciągnikiem rolniczym na świcie można śmiało nazwać traktor o oznaczeniu BIG BUD 16V-747. Ciągnik ten został stworzony na zlecenie firmy Rossi Brothers, zajmującej się produkcją bawełny. Budowa tego największego ciągnika rolniczego miała miejsce w Stanach Zjednoczonych w stanie Montana w roku 1977. Produkcja kosztowała 300 tyś dolarów i do dzisiaj nikt nie przebił go pod względem gabarytów. Ciągnik Big Bud 747 mierzy 8,2 metra długości, 6 metrów szerokości oraz 4,3 metra wysokości, to wszystko przy masie ok 50 ton. Pod maską tego giganta znajduje się 16-cylindrowy silnik Detroit Diesel 16V92T o pojemności skokowej 24 litrów. Początkowo jednostka napędowa generowała 760 koni mechanicznych, lecz wraz ze zmianami właścicieli, zwiększano moc maszyny.

Finalnie osiągnięto 1100 KM oraz ponad 3200 Nm momentu obrotowego. By zasilić ogromne serce Big Buda zastosowano zbiornik paliwa o pojemności 3700 litrów. W ciągniku pracuje przekładnia oferująca 6 przełożeń do jazdy w przód oraz 1 wstecz. Traktor wykorzystywany był głównie do prac uprawowych, min współpracował wraz z 24 metrowym kultywatorem, gdzie osiągał ok 0,4 hektara na minutę!  Mimo iż od daty swojej produkcji traktor zmieniał swoich właścicieli to pracował nieprzerwanie do 2009 roku, a Obecnie ciągnik odpoczywa na zasłużonej emeryturze. Obecnie można podziwiać go, jako muzealny eksponat. Co istotne, do dzisiaj nikt nie zdołał wyprodukować większego ciągnika rolniczego, choć niektórzy byli blisko.

Big Bud - największy ciągnik rolniczy świata

Największy ciągnik rolniczy produkowany w Europie

Claas XERION 12.650 to obecnie największy ciągnik rolniczy w ofercie niemieckiego producenta, a także największy ciągnik rolniczy produkowany seryjnie w Europie. Seria XERION 12 to zupełnie nowa konstrukcja, która przewyższa gabarytami oraz mocą poprzednie ciągniki z serii XERION. Ciągnik zasilany jest jednostką napędową Mercedes OM473 LA, które montowane są również w kombajnach z Claas Lexion 8700 oraz sieczkarni Jaguar 960. Jest to 6-cylindrowa jednostka o pojemności 15,6 litra, która generuje moc ok 653 KM przy 1600 obr/min.

Warto zaznaczyć, że dzięki dodatkowej opcji niskich obrotów, ciągnik jest w stanie osiągnąć moment maksymalny 3100Nm już przy 1300 obr/min. By móc pracować z jak największą wydajnością konstruktorzy zastosowali zbiornik paliwa o pojemności 1400 litrów. Natomiast jeżeli chodzi o układ napędowy, producent umożliwia dwie opcje- podwozie gąsienicowe lub ogumienie bliźniacze. Duża moc hydrauliki to coś co wyróżnia ciągniki XERION wśród innych olbrzymich ciągników. Nawet 3 pompy hydrauliczne oraz 8 zaworów hydraulicznych zapewniają maksymalny wydatek 537 l/min.

Claas XERION 12.650 to obecnie największy ciągnik rolniczy w ofercie niemieckiego producenta, a także największy ciągnik rolniczy produkowany seryjnie w Europie
Filip Michalski
Filip Michalski
Od najmłodszych lat pasjonuję się rolnictwem i techniką z nim związaną a w szczególności tą z ubiegłego wieku. Każdy zabytkowy traktor, kombajn czy inna maszyna to dla mnie kawałek historii rolnictwa, który nieustannie fascynuje i inspiruje.

Napisz komentarz

3.9 7 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x