poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

To już ostatnie przedłużenie zerowego VAT-u na żywność?

spot_img

To już ostatnie przedłużenie zerowego VAT-u na żywność? W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w tej sprawie. Zerowa stawka ma obowiązywać tylko przez kilka miesięcy.

Zerowy VAT na żywność – do kiedy?

“Na moje polecenie Minister Finansów podpisze rozporządzenie w sprawie 0 proc. VAT na żywność w I kwartale 2024 roku” – zapowiedział w czwartek wieczorem na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Już kilka dni po tej deklaracji, w sobotę po południu,  w Dzienniku Ustaw opublikowano podpisane przez ministra finansów rozporządzenie regulujące kwestię zerowego VAT na żywność w pierwszym kwartale 2024 roku. 

Zgodnie z nowymi przepisami, obniżona do wysokości 0 proc. stawka podatku VAT na żywność będzie obowiązywała do dnia 31 marca 2024 roku. Warto przypomnieć, że pierwotnie zerowa stawka VAT na żywność została wprowadzona od 1 lutego 2022 roku w ramach jednej z tarcz antyinflacyjnych. Jej celem było zabezpieczenie społeczeństwa przed skutkami podwyższonej inflacji, wynikającej ze wzrostu cen, który poprzedził rosyjską napaść na Ukrainę. 

Mimo że obowiązuje ona do końca bieżącego roku, dopiero 20 listopada posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Projekt partii zakładał przedłużenie zerowego VAT na żywność do końca czerwca 2024 roku. 

źródło: RMF FM

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x