czwartek, 23 maja, 2024
spot_imgspot_img

Susza się pogłębia. Według IUNG występuje już w 14 województwach

spot_img

Z każdym dniem susza w Polsce staje się coraz bardziej nieodłączną częścią naszego krajobrazu. W trzecim okresie raportowania, obejmującym czas od 11 kwietnia do 10 czerwca 2023 roku, średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) – wskaźnika, na podstawie którego oceniamy stopień zagrożenia suszą – była bardziej niż zatrważająca. Ujemne saldo wyniosło aż -110 mm, oznaczając dalsze wyczerpywanie się zasobów wodnych. Co gorsza, w porównaniu z poprzednim okresem (1 IV-31 V), wartość KBW zmniejszyła się o kolejne 40 mm. 

SUSZA ROLNICZA IUNG

Skala suszy w Polsce: dramatyczne niedobory wody na Mazurach, Pomorzu i Kujawach

Najbardziej druzgocące niedobory wody notowane są na terenach takich jak Pojezierze Mazurskie, Pomorze oraz Kujawy. Tam deficyt wody osiąga od -180 do nieprawdopodobnych -209 mm. To niestety tylko czubek góry lodowej.

Obszar Polski środkowej również cierpi z powodu ogromnych braków wody, które sięgają od -150 do -179 mm. Nie możemy zapomnieć również o południowych regionach kraju, gdzie choć deficyt jest nieco mniejszy, wynoszący od -50 do -149 mm, nadal odczuwamy skutki suszy. Woda, która jest niezbędna dla naszych roślin uprawnych, staje się coraz bardziej deficytowym luksusem.

Susza rolnicza stwierdzona na terenie kraju w  czerwcu- lista województw

Jak informuje IUNG susza rolnicza występowała na terenie województw:

 1. Kujawsko-pomorskiego,
 2. Warmińsko-mazurskiego,
 3. Wielkopolskiego,
 4. Zachodniopomorskiego,
 5. Pomorskiego,
 6. Podlaskiego,
 7. Łódzkiego,
 8. Lubuskiego,
 9. Mazowieckiego,
 10. Dolnośląskiego,
 11. Lubelskiego,
 12. Opolskiego,
 13. Świętokrzyskiego,
 14. Śląskiego

Susza potwierdzona w 6 uprawach. Najgorzej jest w uprawach zbóż

Według raportu przedstawionego przez IUNG, susza występowała w sześciu uprawach:

 1. Zbóż jarych – suszę w tych uprawach notowano w 1468 gminach (59,27% gmin Polski), nastąpiło zwiększenie o 31,98 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 44,25% gruntów ornych kraju (zwiększenie o 36,04 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania).
 2. Zbóż ozimych – w uprawach zbóż ozimych, suszę notowano w 1363 gminach (55,03% gmin Polski), nastąpiło zwiększenie o 33,31 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 36,34% gruntów ornych kraju (zwiększenie o 31,94 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania)
 3. Truskawek – suszę w uprawie truskawki notowano w 1289 gminach (52,04% gmin Polski), nastąpiło zwiększenie o 35,33 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 35,35 gruntów ornych kraju (zwiększenie o 32,1 punktu procentowego względem poprzedniego okresu raportowania).
 4. Krzewów owocowych –  w uprawach krzewów owocowych, suszę notowano w 1225 gminach (49,45% gmin Polski), nastąpiło zwiększenie o 41,54 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 32,11 gruntów ornych kraju (zwiększenie o 31,28 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania)
 5. Drzew owocowych – suszę rolniczą odnotowano także w uprawach drzew owocowych, notowano ją w 730 gminach (29,47% gmin Polski) na obszarze 6,6% gruntów ornych kraju.
 6. Rzepaku i rzepiku – suszę rolniczą odnotowano również w uprawach rzepaku i rzepiku, notowano ją w 853 gminach (34,44% gmin Polski) na obszarze 9,5% gruntów ornych kraju

źródło: IUNG PIB

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wiktor Gołębowski
Wiktor Gołębowski
11 miesięcy temu

Niestety Pani Mario będzie się to pogłębiać. Zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka. Człowiek nadal będzie robił to co mu się należy i myśli nie zmieni. Ludzie chcą mieć tropiki i brak wody i tak się będą starać żeby ten klimat bardziej zmienić na bardziej suchy. Przerażają Mnie te ludzie po prostu i ich myślenie. Pozdrawiam Panią Marię Chmal.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x