sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Tańsza ropa i wyjątkowo silny złoty ustabilizowały ceny paliw w hurcie

spot_img

W cenniku hurtowym PKN Orlen w skali tygodnia kończącego się 14-go czerwca 2023, cena netto benzyny 95-oktanów nie zmieniła się (-5 groszy tydzień wcześniej), a diesla wzrosła o 1 grosz na litrze (+2 grosze tydzień wcześniej).

Od początku 2023 roku benzyna w hurcie tanieje o 12 gr/l (Pb95), a diesel potaniał w tym czasie aż o 0,94 zł za litr (bez VAT). Tym razem hurtowe ceny paliw praktycznie nie zmieniły się w skali tygodnia, a powinny spaść!

Wycena ropy Brent jest niższa niż tydzień temu, a polska waluta najsilniejsza od kilkunastu miesięcy w stosunku do dolara i od blisko 3 lat w stosunku do euro.

Notowania giełdowe ropy Brent sięgały niecałe 77 usd/b przed tygodniem, by spaść do 74,5 usd/b na wtorkowym zamknięciu i 75,0 usd/b w środę. W skali tygodnia (7-14.06.2023) ropa tanieje o ok. 2,5%.

Obserwowana presja spadkowa cen ropy jest konsekwencją obaw o przyszły popyt na surowiec i możliwość dalszych podwyżek stóp procentowych w USA i Europie. Jednocześnie, większe przeceny powstrzymywane są przez zapowiedź ograniczenia wydobycia surowca przez Arabię Saudyjską.

Polski złoty umocnił się do dolara w ostatnich dniach, a w skali tygodnia kurs usd/pln spadł o blisko 10 groszy do ok. 4,10 zł za dolara (najniżej od lutego 2022) w chwili pisania komentarza. Złoty zyskuje do usd i euro, a wynika to głównie z korekty wzrostowej na rynku eurodolara (dolar traci do euro).

Kursy walut mają duże znaczenie dla cen, ponieważ Polska importowała w 2022 roku aż 30% diesla, 23% zużywanych w kraju benzyn i prawie cały LPG.

Ceny na stacjach paliw

Według e-Petrol.pl w połowie 24-go tygodnia 2023 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,51 zł/l i 6,11 zł/l. Oznacza to, że cena popularnej 95-ki spadła o symboliczny grosz, a ON potaniał o 6 groszy na litrze w skali tygodnia. Jednocześnie LPG utrzymał swoją cenę średnią na niezmienionym poziomie 2,92 zł/l.  

Ceny średnie paliw w detalu: 14-06-2023 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,09 zł/l ( -3 gr/l);
• Pb95: 6,51 zł/l ( -1 gr/l );

• ON: 6,11 zł/l ( -6 gr/l);
• LPG: 2,92 zł/l ( 0 gr/l).

Ceny diesla spadły, po dwóch tygodniach wzrostów, do poziomu z połowy maja, a średnia cena Pb95 od miesiąca utrzymuje się w okolicy 6,5 zł/l.

Ceny paliw w kraju

Ceny paliw są aktualnie dużo niższe w stosunku do swoich historycznych maksimów z ubiegłego roku (8,08 zł/l ON z października i 7,95 zł/l Pb-95 z czerwca 2023). Jednocześnie paliwa kosztują o 19-22% mniej niż przed rokiem. Jednak porównywanie cen w skali 12 miesięcy ma teraz niewielki sens, ponieważ rok temu byliśmy na początku wojny na Ukrainie (ceny wystrzeliły w górę).

Zmiany cen paliw w skali roku i od rozpoczęcia wojny na Ukrainie:

Lepszym porównaniem jest pokazanie zmiany w stosunku do okresu sprzed wybuchu wojny na Ukrainie.

Okazuje się, że na stacjach ciągle płacimy z dwa główne paliwa o średnio 1,20 zł/l (Pb-95) i 0,75 zł/l (ON) więcej niż w tygodniu sprzed najazdu Rosji na Ukrainę. Częściowo winny jest temu kurs USD/PLN, który był wtedy o kilkanaście groszy niższy (poniżej 4,0 zł), ale powinien to z nawiązką zrekompensować blisko 20% spadek notowań ropy Brent w okresie 20.02.2022 – 14.06.2023.

W połowie 24-go tygodnia 2023 uśredniona marża modelowa stacji paliw sięga dla ON 5 gr/l (9 gr/l – tydzień wcześniej) i 18 gr/l dla Pb95 (tydzień wcześniej 18 gr/l). 

Marże modelowe liczone są od oficjalnych cen hurtowych PKN Orlen i nie uwzględniają upustów (zwykle 15-30 gr/l) udzielanych poszczególnym odbiorcom.

W skali całego 2022 roku średnia marża modelowa stacji paliw na sprzedaży diesla wyniosła 6 gr/l, a dla Pb95 12 gr/l. Są to poziomy dużo niższe niż w kilku poprzednich latach.

Od początku 2023 roku analogiczna marża średnia stacji paliw wynosi 16 groszy/l dla benzyny 95-oktanów i 18 groszy/l dla oleju napędowego.

O ile marża na sprzedaży benzyny jest w tym roku zbliżona do średniej wieloletniej, to w przypadku ON jest ona w tym roku dużo wyższa od średniej.

Modelowa marża stacji paliw

Ceny paliw w Unii Europejskiej

Polska miała na początku czerwca zbliżone do swoich sąsiadów ceny detaliczne głównych paliw.

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com, KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x