czwartek, 21 października, 2021
spot_img

Stosuj zasady bioasekuracji, bo nie dostaniesz odszkodowania

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

W związku ze zbliżającym się okresem sezonowego nasilenia występowania ognisk ASF w Polsce (czerwiec-październik), Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej POLPIG przypomina hodowcom o konieczności przestrzegania obowiązujących zasad bioasekuracji, które są m.in. podstawą do ubiegania się o odszkodowanie za zlikwidowane zakażone stado. 

Warunki przymusowej utylizacji

Jak stanowią obowiązujące przepisy prawne, zwierzęta znajdujące się na obszarach objętych zagrożeniem wystąpienia ASF, na mocy decyzji właściwych organów inspekcji weterynaryjnej mogą zostać poddane przymusowemu ubojowi oraz utylizacji. Tego rodzaju decyzje zazwyczaj skutkują dotkliwymi stratami finansowymi dla właścicieli oraz producentów trzody chlewnej. Ratunkiem dla hodowców są zapisy Ustawy o ochronie życia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych z dnia 11 marca 2004 r. przewidujące możliwość przyznania właścicielom zutylizowanych zwierząt odszkodowania z funduszy Skarbu Państwa. 

Odszkodowanie do wartości zwierząt

Gra jest warta świeczki, bo zgodnie z art. 49 ust. 2 i 3 powyższej ustawy, ewentualne odszkodowanie przysługuje hodowcom w wysokości wartości rynkowej zwierząt. A wartość tę określa się na podstawie średniej z 3 kwot oszacowania przyjętych przez powiatowego lekarza weterynarii, a także przez 2 wyznaczonych przez niego rzeczoznawców. Jednak bezwzględnym warunkiem otrzymania odszkodowania jest stosowanie i przestrzeganie przez właścicieli zwierząt obowiązków i zakazów przewidzianych w przywołanej wyżej ustawie oraz w przepisach ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Kto spełnia warunki? 

Ustawodawca do najważniejszych obowiązków i zakazów zalicza m.in.: obowiązek informowania organów weterynaryjnych o możliwości wystąpienia choroby zakaźnej; obowiązek przestrzegania zakazu wykonywania szczepień przeciwko chorobom zakaźnym zwierząt, wymienionym w załączniku numer 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie życia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych, w tym m.in. szczepień przeciwko pryszczycy czy przeciwko ASF. 
Należy też pamiętać o obowiązku stosowania się do decyzji wydawanych przez powiatowego lekarza weterynarii w celu zwalczaniu chorób zakaźnych wśród zwierząt. Kolejny obowiązek dotyczy stosowania się do rozporządzeń wydawanych przez wojewodów i  Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. A decyzje te wydawane są w przypadkach wystąpienia choroby zakaźnej lub bezpośredniego zagrożenia jej wystąpieniem. Ważny jest też obowiązek zgłaszania kierownikowi biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informacji o zwiększeniu lub zmniejszeniu liczebności stada świń w terminie 24 godzin od zaistnienia zmiany.

Spisy i zakazy 

Na hodowców trzody nałożono także obowiązek dokonywania co najmniej raz do roku spisu zwierząt przebywających w siedzibie stada. Obowiązuje też zakaz wprowadzania zwierząt nieoznakowanych do gospodarstwa rolnego oraz zakaz wprowadzania zwierząt co do których właściciel stada miał wiedzę, że są chore, zakażone lub podejrzane o zakażenie lub chorobę. Dodajmy, że wyżej wymienione przykłady stanowią jedynie część obowiązków, które musi spełniać właściciel zwierząt ubiegający się o odszkodowania za przymusowy ubój i utylizację zwierząt. Należy się zatem szczegółowo zapoznać z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych z 11 marca 2004 r. oraz z zapisami ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. 

Co jeśli odmówią?

Dodajmy, że decyzja o przyznaniu odszkodowania wydawana jest przez powiatowego lekarza weterynarii. Tego rodzaju decyzja jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie do organu wyższej instancji w trybie postępowania administracyjnego. Jednak jak zauważają specjaliści, hodowca niezadowolony z wydanej przez powiatowego lekarza weterynarii decyzji, np. w sytuacji w której lekarz weterynarii odmówił przyznania odszkodowania lub przyznał odszkodowanie w wysokości niższej niż oczekiwana, może w terminie miesiąca od jej otrzymania, wnieść do sądu powództwo cywilne o zapłatę. Zadbajmy zatem o dostosowanie się do powyższych przepisów. Szczególnie, że znaczna część podmiotów ubiegających się o odszkodowania uzyskała decyzję odmowną właśnie z uwagi na brak przestrzegania ww. obowiązków. 

Źródła: KZP-PTCh POLPIG, Turcza Kancelaria Radców Prawnych
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,796FaniLubię
593ObserwującyObserwuj
8,830SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x