sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Minister polityki rolnej Ukrainy został tymczasowo zatrzymany

spot_img

W piątek rano Naczelny Sąd Antykorupcyjny Ukrainy zastosował środek zapobiegawczy wobec Ministra Polityki Agrarnej Mykoły Solskiego — nakazał jego tymczasowe aresztowanie na okres 60 dni z możliwością zwolnienia za kaucją ponad 75 milionów hrywien.

Zgodnie z decyzją sądu Solski pozostanie w areszcie do 24 czerwca. Może zostać zwolniony za kaucją, jeżeli wpłaci 75 mln hrywien, a na ministra zostanie nałożony szereg obowiązków proceduralnych:

  • stawić się w sądzie na każde wezwanie,
  • nie opuszczać Kijowa bez zgody prokuratora/sędziego,
  • nie komunikować się ze świadkami (w szczególności z zastępcą Markijanem Dmytrasewiczem, który również jest podejrzany w ramach niniejszego postępowania),
  • zdeponować dokumenty służące do wyjazdów za granicę.

Prokuratura złożyła wniosek o tymczasowe aresztowanie z możliwością wyznaczenia poręczenia majątkowego w wysokości nieco ponad 200 mln hrywien. Tłumaczono to różnymi zagrożeniami, w szczególności ucieczką. Przykładowo Solski, jako ojciec trójki małoletnich dzieci i jako urzędnik wysokiego szczebla przebywający w zagranicznej podróży służbowej, może swobodnie opuścić Ukrainę, mając świadomość, że w ramach tej sprawy grozi mu realna kara.

Zdaniem obrońscy Solskiego nie stać na tak wysokie poręczenie

Prawnik Solskiego Nazar Kulczycki podkreślił, że takie ryzyko jest bezpodstawne. Powiedział, że minister regularnie wyjeżdża za granicę i zawsze wraca. Był przypadek, że opuścił granicę nie w podróży służbowej, a w celu leczenia.

Odnosząc się do kaucji, obrona podkreśliła, że ​​Solskiego nie stać na tę kwotę. Powiedział, że dane o dochodach dostarczone przez prokurator Anastazję Andronową nie odpowiadają rzeczywistości.

Solski ma dobrą jako minister

Na posiedzeniu sądu było obecnych wiele osób, w szczególności szefowie stowarzyszeń społecznych, którzy postulowali by zwolnić Solskiego za kaucją.

Na swojej stronie internetowej w obronie Solskiego wystąpił Ukraiński Związek Zbożowy (UZA), któy jest niezwykle zaskoczony decyzją o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci aresztu dla Ministra Polityki Agrarnej i Żywności Mykoły Solskiego i uważa taki środek za nadmierny. Przecież postawione zarzuty nie dotyczą jego pracy na stanowisku ministra polityki rolnej i żywności, ale sprawy, która miała miejsce wiele lat temu, gdy nie był on ani ministrem, ani posłem ludowym. UZA uważa za konieczne podkreślić, że w czasie swojej pracy na stanowisku Ministra Polityki Agrarnej i Żywności Mykoła Solski bezinteresownie troszczył się i troszczył o ochronę, zrównoważony rozwój i rozwój sektora rolnego Ukrainy oraz obronę jego interesów, w tym na poziomie międzynarodowym.

Zarzuty korupcyjne dotyczą lat 2017-2018

23 kwietnia Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy ( NABU) poinformowało, że były przewodniczący Komisji Rolnej Rady Najwyższej i obecny minister został oskarżony za przejmowanie gruntów państwowych o wartości 291 mln hrywien i próbę zajęcia gruntów za kolejne 190 mln hrywien.

Jak wynika z dochodzenia, uczestnicy procederu korupcyjnego zapewnili zniszczenie dokumentów, na podstawie których dwa przedsiębiorstwa państwowe w obwodzie sumskim miały prawo do stałego użytkowania gruntów. W związku z ich brakiem regionalny państwowy geodeta sporządził ustawę o samowolnym zajęciu tych działek.

Solski deklaruje chęć współpracy z organami ścigania

Sam Solski stwierdził, że sprawa dotyczy okresu 2017-2018, kiedy był prawnikiem, a nie ministrem czy przewodniczącym Komisji Rady Najwyższej ds. Polityki Rolnej i Gruntowej. I zapewnił, że będzie jak najbardziej otwarty na ustalenie prawdy w tej sprawie.

Źródło: AgroPerspektywa
Foto: Businessinsider

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x