czwartek, 20 czerwca, 2024
spot_img

Stagnacja cen tuczników przed sezonem grillowym. Ile płacą skupy?

spot_img

Zbliżający się sezon grillowy i obiecująca, wyjątkowo ciepła majówka budzą nadzieje na wzrost aktywności na rynku wieprzowiny. Jednakże, mimo pewnego niedoboru surowca, zakłady przetwórcze zachowują ostrożność w ustalaniu stawek, starając się uniknąć ponoszenia strat. W efekcie, ceny skupu świń na krajowym rynku prezentują się niejednolicie.

Stagnacja cen

Na niemieckim rynku wieprzowiny obserwujemy obecnie stabilizację cenową, wyrażającą się w stagnacji cen zarówno na mniejszych giełdach, jak i na dużych platformach handlowych. Szczególnie interesującym zjawiskiem jest brak reakcji sprzedających na wysokie poziomy sprzedaży, co wskazuje na utrzymanie niepisanej umowy o zachowaniu status quo cenowego. Parkiet ISW, mimo znaczących obrotów handlowych, nie notuje żadnych zmian w stawkach, co sugeruje stabilizację i brak skłonności do podwyżek lub obniżek.

Obecnie na parkiecie VEZG dominuje cena 2,20 Euro za kg, co równa się 9,50 zł w klasie E. Jednakże brak widocznych sygnałów zapowiadających zmiany. 

Cena świń w skupach [KWIECIEŃ 2024]

W Polsce sytuacja rynkowa jest równie skomplikowana. Większość zakładów przetwórczych obecnie prowadzi negocjacje z partnerami handlowymi w sprawie cen na maj. Jednakże, mimo pewnego niedoboru surowca, zakłady zachowują ostrożność w ustalaniu stawek, aby uniknąć ponoszenia strat. W efekcie, ceny skupu świń na krajowym rynku są niejednolite, oscylując między 9,30 złotych a 9,60 złotych za kilogram w klasie E. Dodatkowo, nie sprzyja temu również niekorzystna pogoda, która hamuje aktywność handlową.

Globalnie, sytuacja rynkowa ma swoje unikalne wyzwania. W Danii, na przykład, zamknięto jedną z głównych ubojni z powodu braku surowca. Jednakże, Danish Crown zapowiada innowacyjne podejście, oferując udziały w firmie rolnikom, którzy zdecydują się zamknąć cykle produkcyjne na rzecz tuczników, które trafią do ich zakładów. Taki model może stanowić inspirację dla polskich firm, które szukają sposobów na zacieśnienie relacji z dostawcami.

Kluczowe rozmowy dot. ASF

Jak ocenia Bartosz Czerniak z POLSUS, kluczowe dla przyszłych zmian cen wieprzowiny są negocjacje między Chinami a Niemcami w kontekście ASF. Zdaniem ekspertów, takie rozmowy mają realne szanse powodzenia, ponieważ Chiny, dążąc do samowystarczalności, potrzebują stabilnego źródła importu mięsa. Niemcy, z ich renomą jakości i powtarzalności dostaw, mogą być kluczowym partnerem dla Chin w tej strategii.

Ekspert z POLSUS zauważa, że ważne jest również, aby Polska aktywnie angażowała się w dialog na temat ASF, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Tylko w ten sposób można skutecznie zwalczyć tę chorobę i zapewnić stabilność na rynku wieprzowiny, co ma kluczowe znaczenie dla długoterminowej opłacalności produkcji w kraju.

źródło: facebook/POLSUS

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x