niedziela, 16 czerwca, 2024
spot_img

W hurcie diesel jest już o 20 groszy tańszy od benzyny

spot_img

W cenniku hurtowym PKN Orlen, w skali tygodnia kończącego się 25-go kwietnia 2024, cena netto Pb95 spadła o 7 groszy (+12 gr tydzień wcześniej) i sięga 5,31 zł/l (netto). W tym samym czasie diesel potaniał o 13 groszy na litrze (+2 gr tydzień wcześniej) do 5,14 zł/l (netto). Doliczając VAT, różnica w cenie dwóch głównych paliw wynosiła 21 groszy (cennik z 25.04.2024).

Po ostatnich zmianach, od początku kwietnia cena hurtowa diesla spada o 13 groszy na litrze, ale benzyna kosztuje o 2 grosze więcej niż na zamknięciu marca.

Niższym cenom paliw w skali tygodnia sprzyjał lekki spadek notowań giełdowych ropy i nieco niższy kurs USD w tym czasie

Notowania ropy falują w rytm pojawiających się zagrożeń na linii Izrael – Iran. Wysokie ceny ropy to również efekt ograniczenia wydobycia przez OPEC, zdarzających się bombardowań rosyjskich rafinerii i stałych problemów żeglugowych na Morzu Czerwonym. Giełdowa wycena ropy Brent wzrosła na 5-miesięczne maksima na przełomie marca i kwietnia, przekraczając poziomu 90 USD/b Na sesji 16 kwietnia wyceny spadły o kilka procent w okolice 87 USD/b, gdy napięcie na linii Izrael – Iran zmalało. W tym tygodniu notowania surowca konsolidują się wokół 86 USD/b.

Także kurs dolara wobec złotego obniżył się nieco w tym tygodniu. Po wzroście do około 4,11 zł za dolara w połowie miesiąca, notowania USD/PLN spadły do ok. 4,04 zł za dolara w czwartkowe popołudnie. Miało to związek z lekkim cofnięcie na rynku eurodolara (zwykle złoty zyskuje, gdy dolar się osłabia do euro).

Zmiana relacji cenowej między dieslem, a benzyną to efekt zmian sezonowych

Warto przypomnieć, że w I połowie marca cena diesla spadła odczuwalnie, ponieważ ciepła pogoda ograniczyła popyt na olej opałowy, czyli produkt bliźniaczy do ON. Diesel tanieje nadal w kwietniu, podczas gdy hurtowe ceny benzyny pozostają stabilne.

Ceny na stacjach PKN Orlen wyznaczają teraz górny pułap dla konkurencji

Wydaje się, że po zmianach w zarządzie PKN Orlen, ceny na stacjach tej sieci należą do najwyższych na danym obszarze terytorialnym i np. w Warszawie od kilku tygodni oscylują wokół poziomu 7,0 zł/l benzyny 95-oktanów oraz diesla. Dla pocieszenia Orlen wprowadza na swoich stacjach spore rabaty w okresie długiego majowego weekendu.

Na stacjach paliw tylko cena LPG spadła minimalnie w skali tygodnia

Według e-Petrol.pl w połowie 17-go tygodnia 2024 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,65 zł/l i 6,69 zł/l. Oznacza to, że cena benzyny wzrosła o 3 grosze na litrze w skali tygodnia (-2 gr/l tydzień wcześniej). Jednocześnie cena średnia oleju napędowego nie zmieniła się od pięciu tygodni.

Ceny średnie paliw w detalu: 24-04-2024 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,29 zł/l (+1 gr/l);

• Pb95: 6,65 zł/l (+3 gr/l);

• ON: 6,69 zł/l (0 gr/l);

• LPG: 2,84 zł/l (-1 gr/l).

Mimo sporego odbicia w tym roku, paliwa są dużo tańsze od swoich historycznych maksimów z 2023 roku (8,08 zł/l ON z października i 7,95 zł/l Pb-95 z czerwca 2023).

W większości przypadków paliwa są już jednak o ok. 20 groszy droższe niż rok temu

Jednocześnie cena hurtowa obu paliw i detaliczna diesla jest już o ok. 20 gr/l wyższa niż rok temu. Jedynie średnia cena 95-ki pozostaje na stacjach paliw poniżej poziomu sprzed roku.

Zmiany cen paliw w skali roku i od rozpoczęcia wojny na Ukrainie:

Ceny paliw w kraju:

Marże stacji paliw odbiły ostatnio w górę

W połowie 17-go tygodnia 2024 uśredniona marża modelowa stacji paliw sięga 32 gr/l dla ON (23 gr/l tydzień wcześniej) i 13 gr/l dla Pb95 (tydzień wcześniej było to 6 gr/l).

Dla porównania, w połowie grudnia analogiczne marże sięgały rekordowe dla 2023 roku: 68 gr/l benzyny i 40 gr/l diesla.

Marże modelowe liczone są od oficjalnych cen hurtowych PKN Orlen i nie uwzględniają upustów (zwykle 15-30 gr/l) udzielanych wcześniej poszczególnym odbiorcom (stacjom paliw), ale też nie uwzględniały upustów wakacyjnych stosowanych przez różne sieci stacji.

Marże modelowe stacji paliw w skali rocznej:

W skali 2024 roku marża modelowa ze sprzedaży obu głównych paliw (17 gr/l – ON i 18 gr/l – Pb95) jest zbliżona do średniej z poprzedniego roku.

W zakończonym 2023 roku średnia marża modelowa stacji paliw wyniosła 20 groszy/l (2 gr/l powyżej średniej z 5 lat) dla benzyny 95-oktanów i 17 groszy/l (+7 gr/l w stosunku do średniej z 5-lat) dla oleju napędowego. O ile marża na sprzedaży benzyny jest w tym roku nieco wyższa od średniej wieloletniej, to w przypadku ON była ona w 2023 roku dużo wyższa od średniej.

W skali całego 2022 roku średnia marża modelowa stacji paliw ze sprzedaży diesla wyniosła 6 gr/l, a dla Pb95 12 gr/l. Były to poziomy dużo niższe niż w poprzednich latach.

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com, KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x