wtorek, 28 listopada, 2023
spot_img

Stan upraw na świecie nie jest zadowalający – przegląd tygodnia na światowych rynkach

spot_img

Co znajdziesz w artykule?

W minionym tygodniu opublikowano kilka raportów dotyczących przezimowania upraw oraz stanu zasiewów. Znacznie gorzej niż w ubiegłym roku została oceniona pszenica we Francji.  FranceAgriMer oszacował, że 79% upraw znajduje się w bardo dobrej bądź dobrej kondycji, natomiast w ubiegłym roku było to aż 91 % pszenicy. Także nie we wszystkich stanach USA pszenica wygląda dobrze. Największe straty odnotowano w Kansas, Oklahomie i Texasie, gdzie o około  25% pszenicy względem ubiegłego roku jest w dobrej bądź bardzo dobrej kondycji i o około 10% mniej w Arkansas, Luizjanie i Missisipi. Bolączką farmerów w tym roku jest wysoka wilgotność gleby wpływająca na niski stan zasiewów. Dotychczas we Francji jęczmień jary zasiano w około 38% przeznaczonych pod tą roślinę pól w stosunku do ponad 70% w ubiegłym roku.

Pszenica

Mimo napływu pozytywnych dla cen informacji, miniony tydzień zakończył się spadkami o 2,4% w Chicago, natomiast w Paryżu nie odnotowano znaczących zmian ceny i tydzień zakończył się na poziomie 163,75 €/t. Na cenach cały czas ciążą wysokie zapasy tego ziarna. W najbliższym czasie może wystąpić niewielka korekta cen.

Kukurydza

Kukurydza najbardziej zwyżkowała w piątek po publikacji USDA, z której wynika, że zasiewy kukurydzy w USA mają spaść o 2%, a  soi o 1%.  Korzystne dane spowodowały wzrost ceny na CBOT o 2% i na MATIF  1%.  Tydzień w Europie został zakończony na poziomie 164,5 €/t.

Rzepak

Sytuacja na tym rynku od dłuższego czasu wygląda mało obiecująco. W ostatnim czasie oczy są zwrócone na Polskę, a chodzi dokładnie o kondycję roślin po ostatniej fali mrozów, która znacznie pogorszyła się i już wiadomo, że niektóre plantacje będą likwidowane. W ostatnich dniach cena nie uległa zmianie i na koniec tygodnia wynosi 348,25 €/t.

Ropa i waluty

W najbliższym tygodniu możemy spodziewać się przeceny rzędu 2 – 4 $ za baryłkę. Wszystko zależy od napływających z rynku wiadomości. OPEC może w najbliższym czasie ponownie chcieć wpłynąć na wydobycie. Ponadto światowa gospodarka potrzebuje więcej surowców energetycznych, jednak będzie to też stymulowało wydobycie ropy w USA. W ostatnim tygodniu wzrosły zapasy tego surowca w USA. Waluty zakończyły tydzień na praktycznie niezmienionych poziomach: € 4,21 zł, $ 3,42, a EURUSD na poziomie 1,23.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x