piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Spore spadki w hurcie i tylko symboliczne na stacjach paliw w drugim tygodniu stycznia

spot_img

W cenniku hurtowym PKN Orlen, w skali tygodnia kończącego się 11-go stycznia 2023, cena netto benzyny 95-oktanów spadła o 9 groszy, a diesel potaniał o 10 groszy na litrze (bez VAT). Niestety na stacjach paliw spadek cen był prawie niezauważalny.

ORLEN zmienia limity. Rolnicy mogą zatankować jednorazowo 300 litrów

Znacznie niższe ceny hurtowe (w skali tygodnia) wynikają z przecen na rynku ropy. Na szczęście dla kierowców początek nowego roku przyniósł duże spadki cen ropy (po wybiciu w końcówce roku) przy w miarę stabilnych notowaniach dolara i euro. Niestety w ostatnich dniach ropa powoli odrabia straty po tym jak Chiny zniosły obostrzenia covidowe. Kierowcom sprzyja jednak spadek kursu dolara na rynku walutowym.

Najmocniejszy od wielu miesięcy złoty w stosunku do dolara jest korzystny dla kierowców. Kurs USD/PLN spadł w środę (11.01.2023) w okolice 4,60 i jest najniższy od połowy 2022 roku. Kursy walut mają duże znaczenie dla cen, ponieważ Polska importuje aż 30% diesla i 23% zużywanych w kraju benzyn i prawie cały LPG.

Z początkiem stycznia przywrócona została stawka VAT na paliwa do wysokości 23% (8% wcześniej). 31-go grudnia 2022 PKN Orlen obniżył olbrzymie marże rafineryjne, a przez to ceny w hurcie o 70-80 groszy. W mediach ciągle trwa dyskusja w sprawie kontrowersyjnego zachowania Orlenu w ostatnich dwóch miesiącach ubiegłego roku.

Przypomnę tylko, że krajowy koncern nie obniżał cen hurtowych w listopadzie i do połowy grudnia, gdy sytuacja rynkowa na to pozwalała, po to by nie podnosić cen na stacjach w nowym roku (powrót stawki VAT do poziomu 23%). Zapewne odwrotne działanie Orlenu, a stąd skokowa podwyżka cen na stacjach (o blisko 1 zł/l) z początkiem stycznia i olbrzymie kolejki wcześniej (kupowanie na zapas) krytykowane byłoby równie mocno.

Ceny dzienne paliw w hurcie (OKN Orlen):

Ceny na stacjach paliw:

Według e-Petrol w połowie 2-go tygodnia 2023 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,56 zł/l i 7,68 zł/l. Oznacza to, że cena popularnej 95-ki i ON spadła o symboliczny 1 grosz za litr. W tym samym czasie LPG podrożał aż o 10 groszy na litrze (+12 gr/l – tydzień wcześniej).

Ceny średnie paliw w detalu: 11-01-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,39 zł/l (+2 gr/l);
• Pb95: 6,56 zł/l (-1 gr/l);

• ON: 7,68 zł/l (-1 gr/l);
• LPG: 3,13 zł/l (+10 gr/l).

W hurcie różnica ceny diesla i Pb95 sięga 1,15 zł/l. W detalu ciągle wynosi ona średnio 1,12 zł/l. Oznacza to większe teraz marże stacji paliw ze sprzedaży Pb95  w stosunku do ON.

W połowie 2-go tygodnia 2023 uśredniona marża modelowa stacji paliw sięga dla ON 27 gr/l, a dla Pb95 – 29 gr/l. Stosunkowo wysokie marże sprawiają, że opłaci się szukać tych tańszych stacji. Warto mieć świadomość, że o poziomie marż detalicznych decyduje państwowy Orlen, który od listopada utrzymywał także wysokie marże detaliczne, chcąc uniknąć skokowej podwyżki cen paliw po nowym roku.

Jednocześnie trzeba obiektywnie zauważyć, że w skali całego 2022 roku średnia marża modelowa stacji paliw na sprzedaży diesla wyniosła 6 gr/l, a dla Pb95 12 gr/l. Są to poziomy dużo niższe niż w kilku poprzednich latach.

Średniotygodniowe ceny paliw w kraju:

Dla porównania notowania ropy Brent na tle zmian kursu usd/pln:

Zmiany cen paliw w skali roku:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.epetrol.pl, PKN Orlen, barchart.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x