wtorek, 23 lipca, 2024
spot_img

W I połowie sezonu Polska wyeksportowała poza UE 1,6 mln ton zbóż

spot_img

Od początku sezonu 2022/23 (od 1-lipca 2022 do 1-go stycznia 2023) wysłaliśmy poza granice UE 1,61 mln ton zbóż, czyli o ponad 50% więcej niż w analogicznym okresie sezonu 2021/22. Ratuje to nieco sytuację krajowych producentów w obliczu olbrzymiego importu z Ukrainy.

Dzięki korytarzom zbożowym Ukraina wyeksportowała 5 mln towarów rolnych

Nasz udział w unijnym eksporcie zbóż sięga nieco ponad 7% i daje nam czwarte miejsce w rankingu unijnych eksporterów. Liderem w eksporcie ziarna jest Francja (8,5 mln ton). Daleko za nią jest Rumunia (3,2 mln ton) i Niemcy (3,0 mln ton).

W naszym eksporcie zbóż (poza UE) tradycyjnie dominuje pszenica miękka (80% udział). Znaczący udział ma też pszenica durum (9%) i kukurydza (7%).

Eksport pszenicy miękkiej z Polski (poza UE) wynosi w tym sezonie 1,29 mln ton – wzrost o 51% – rok do roku. Ponad 60% naszego eksportu pszenicy miało miejsce w pierwszych trzech miesiącach sezonu (lipiec-wrzesień 2022).

Polski eksport pszenicy miękkiej poza UE w ujęciu tygodniowym (t):

Andrzej Bąk – eWG
Źródło: KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x