środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Spalarnie nie nadążają z utylizacją drobiu, skupy windują ceny

spot_img

Sytuacja w kraju jest dramatyczna. W wielu miejscach potwierdzane są kolejne ogniska grypy ptaków. Wyjątkowo ciężko jest w okolicach Mławy gdzie mieszkańcy i samorządy protestują przeciwko utworzeniu tam grzebowiska dla padłego drobiu. 

“Mamy bardzo dużo zabitego ptactwa, które zalega na fermach. Potrzebne jest nam pilnie grzebowisko. Jest ono absolutnie konieczne. Martwe ptaki, w niektórych fermach zalegają już w kurnikach około tygodnia” – powiedział w czwartek Paweł Jakubczak, Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Do sprawy postanowiła się przyłączyć również posłanka Anna Cicholska, która zorganizowała konferencję prasową przed siedzibą Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Żurominie nakreślając problem z jakim mierzy się sektor drobiu

“Od kilku dni przy utylizacji pomagają więźniowie, którzy są dowożeni z płońskiego aresztu śledczego. Producenci drobiu czekają na dostawy gazu, którym utylizowane jest ptactwo. – Stoimy przed bardzo trudnym problemem. W tej chwili miliony kur jest do utylizacji. Rozmawiamy co możemy z tym zrobić. Spalarnie nie nadążają już jeżeli chodzi o utylizację drobiu .”– powiedziała. 

Na tym etapie warto wspomnieć, że w producenci z powiatu żuromińskim i mławskiego  uchodzą za największych producentów drobiu w Europie. Na tą chwilą  zapadła już decyzja o prewencyjnym uboju, a to oznacza, że zutylizowany może być cały drób w powiatach. Z danych Głównego  Lekarza Weterynarii wynika, że w tym roku z powodu grypy ptaków do likwidacji jest ponad 6,2 mln sztuk drobiu. W I kwartale 2021 roku ceny drobiu były wyższe o 9,5 proc. niż w IV kwartale 2020 roku. W marcu przekraczały te z grudnia o 14,5 proc. Był to największy skok w tym okresie. Dochodzą głosy ze środowiska rolniczego, które mówią, że cena tuszek może dojść nawet do 7 zł/kg.

Po ile brojler, a po ile tuszka?

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w minionym raporcie na rynku krajowym odnotowano rozbieżne kierunki cen.

źródło: ZSRiR

Według danych zebranych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że w dniach 11.04 – 18.04.2021 rtuszki kurcząt patroszonych zbywano średnio po 5,99 zł/kg, o 2,7% mniej niż przed tygodniem. Natomiast cenatuszek indyków pierwszy raz od dawna wzrosła. Cena w skupie wyniosła 10,66 zł/kg. 

Cena za kilogram brojlera  nieznacznie spadła. W skupie uzyskać było można ok. 3,73 zł/netto. Była to cena o 1 gr/kg niższa niż w poprzednim notowaniu. 

Kaczki natomiast podrożały. W skupie za kilogram kaczki można było uzyskać ok. 4,68 zł/netto.

Ceny w skupie indyków zachowywały się różnie. Za indory dostawcy uzyskiwali przeciętnie 5,65 zł/kg a w przypadku indyczków cena 5,79 zł/kg

źródło: gov.pl
kowr.pl

zdj:pixabay.com

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Przemek
2 lat temu

W takich przypadkach epidemicznych być może bardziej opłacalne byłoby postawienia u siebie na fermie drobiu własnego pieca kremacyjnego?

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x