wtorek, 18 czerwca, 2024
spot_img

Rząd rozpoczyna interwencyjny skup mleka. Czy ceny mleka pójdą w górę?

spot_img

Minister rolnictwa, Robert Telus, ogłosił w programie TVP Info, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS) rozpoczęła proces interwencyjnego skupu mleka. Pozostaje pytanie, czy to działanie przyczyni się do wzrostu cen tego produktu.

Rząd rozpoczyna interwencyjny skup mleka. Czy ceny mleka pójdą w górę?

Pogłębiający się kryzys na rynku mleka 

W ostatnich miesiącach ceny produktów mleczarskich, w tym sery, masło i mleko w proszku, gwałtownie spadły, a koszty ich przetwarzania wzrosły, co wpłynęło na sytuację polskich rolników.. Średnia cena za litr mleka spadła już poniżej symbolicznej granicy 2 złotych, a niektóre mniejsze mleczarnie płacą jedynie 1,5 złotego za litr i nawet mniej. Co więcej, dołującą tendencję podtrzymują największe koncerny mleczarskie, które ogłaszają kolejne obniżki. Po wielu miesiącach apeli o pomoc do rządu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział plany skupu interwencyjnego.

RARS rozpoczęła interwencyjny skup mleka

“Teraz tylko przyglądam się rynkowi, żeby to mleko (cena) poszło w górę. Bardzo bym tego chciał, bo na to czekają ci, którzy hodują krowy na mleko” – mówił szef resortu rolnictwa, potwierdzając rozpoczęcie interwencyjnego skupu. 

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ma prowadzić interwencyjny skup masła i mleka w proszku, co ma ustabilizować ceny na rynku mleka. 

Czy cena mleka w skupie wzrośnie?

Teoretycznie, interwencyjny skup mleka może pomóc w krótkoterminowym wzroście cen mleka. Jednak efektywność tego działania zależy od wielu czynników, takich jak podaż, popyt, sytuacja na rynku międzynarodowym oraz ogólna sytuacja gospodarcza. Istnieją również długofalowe wyzwania związane z konkurencyjnością sektora mleczarskiego i jakością produktów, które mogą wpłynąć na cenę mleka.

Dlatego też, choć interwencyjny skup mleka może wpłynąć na krótkoterminowy wzrost cen, nie można zagwarantować, że będzie to trwałe i znaczące podwyższenie cen mleka. Ostatecznie wpływ na ceny będzie zależał od wielu czynników, w tym od działań podejmowanych na szerszą skalę w sektorze mleczarskim oraz od rynkowych warunków ekonomicznych.

źródło:polskieradio24

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
9 miesięcy temu

Taka będą korzystać jedynie podmioty wykonujące a rolnik znowu po D… dostanie ,nie ma uczciwych cen ,oszustwo się szerzy łapówki a kto nie daje ten dostaje cenę za mleko poza klasowe, takie realia o których chyba się zapomina a może oszuści rolnicy co do tych bandę należą kryje proceder i są to rolnicy obszarów z super robotami bogacze co nie chce się higieny spełniać lepiej łapówek dac

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x