czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Po wielu miesiącach cięć Amerykanie podnoszą prognozę produkcji i zapasów kukurydzy

spot_img

We wrześniowej prognozie na sezon 2023/24 Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) spodziewa się, że globalna produkcja kukurydzy wzrośnie o 5% – rok do roku i wyniesie  1,214 mld ton. Obecna prognoza jest o skromne 0,8 mln ton lepsza od tej z sierpnia, kiedy to korekta w dół sięgnęła 11 mln ton.

Wrześniowe zmiany prognoz są niewielkie, a korekta produkcji w górę  (m/m) dotyczy USA (+0,6 do 384,4 mln ton ) i Ukrainy (+0,5 do 28 mln ton). Jednocześnie unijne zbiory kukurydzy zostały przycięte o 0,3 do 59,4 mln ton, co oznaczać będzie nadal poziom o ponad 7 mln ton większy niż przed rokiem.

Sytuacja podażowo-popytowa na amerykańskim i światowym rynku kukurydzy wygląda bardzo dobrze w porównaniu do sezonu 2022/23.

Za gwałtowne odbicie światowej produkcji (5,1% w skali roku) odpowiadać mają głównie USA, Argentyna (po katastrofalnej suszy) i Unia Europejska, przy powtórzeniu doskonałych, chociaż o 6 mln ton niższych zbiorów w Brazylii.

Globalna konsumpcja kukurydzy w sezonie 2023/24 została obniżona o symboliczne 0,6 mln ton od sierpnia i powinna wynieść 1,200 mld ton. W skali roku konsumpcja kukurydzy powinna wzrosnąć o 2,8%, ale i tak nie dogoni skali wzrostu zapowiadanej produkcji.

Obecna prognoza podniosła o prawie 3 mln ton (od sierpnia) zapasy kukurydzy na koniec sezonu 2023/24. do 314 mln ton. Oznaczać to będzie wzrost zapasów globalnych o 5% (14,5 mln ton).

Kukurydza w USA (sezon 2023/24)

Wbrew oczekiwaniom rynku prognoza produkcji amerykańskiej kukurydzy została lekko podniesiona w stosunku do sierpnia. Wzrost wyniósł 0,6 mln ton do 384,4 mln ton, ponieważ cięcie oczekiwanych plonów (nadal lepsze niż rok temu) z nawiązką zostało zrekompensowane przez dalszy wzrost areału.

USDA  ocenia, że krajowe zbiory kukurydzy wzrosną aż o 10% (r/r) do bardzo wysokich 384,4 mln ton (II wynik w historii).

Wzrost krajowego przerobu i eksportu kukurydzy nie nadąży za wzrostem produkcji. Stąd oczekiwane zapasy końcowe tego zboża w USA zwiększą się aż o 53% do 56,4 mln ton.

Warto zauważyć, że w USA aż 43% krajowego zużycia kukurydzy (35% zbiorów) ma stanowić w nowym sezonie produkcja bioetanolu powszechnie dodawanego do benzyny.

Reakcja rynku po publikacji danych

Fundusze hedgingowe sprzedawały we wtorek kontrakty na kukurydzę w Chicago. W konsekwencji kontrakt wrześniowy potaniał w dniu publikacji raportu (12.09.2023) o 1,8% do 182 USD/t. Na paryskiej giełdzie listopadowy kontrakt terminowy na kukurydzę spadł o blisko 1% do 209,75 eur/t.

Rekordowe zbiory kukurydzy w Brazylii w 2022/23 i zapowiadane na drugie w historii w USA w 2023/24 (gwałtowny wzrost amerykańskich zapasów) będą wywierać presję na notowania w nadchodzących miesiącach. Zagrożeniem dla takiego scenariusza może być niesprzyjająca pogoda w okresie siewów w Ameryce Południowej.

Źródło: USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x