środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Rynek mleka. Wysoki kurs euro podbija stawki!

spot_img

Zdecydowanie można uznać sektor mleczarski za najbardziej stabilny spośród reszty gałęzi rolnictwa. Światowy popyt na produkty mleczarskie rośnie szybciej niż mogłoby się wydawać wywołując presję na wyższe stawki. Dodatkowo utrzymaniu trendu sprzyja wysoki kurs €, który zachęca producentów do eksportu produktów mlecznych.

Jak kształtowały się ceny na krajowym rynku?

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 28.02 – 07.03.2021 r  masło w blokach zbywano przeciętnie po  16,09 zł/kg, o 3,3% drożej niż w poprzednim notowaniu. Masło konfekcjonowane sprzedawano po 17,37 zł/kg , o 2,3 % drożej niż w ubiegłym tygodniu. 

Cena zbytu OMP (odtłuszczone mleko w proszku) wyniosła 10,21 zł/kg i była o 0,7% wyższa niż w poprzednim raporcie. Za pełne mleko w proszku uzyskiwano 12,94 zł/kg, o 3,9% więcej niż w ostatni tygodniu.

Ceny poszczególnych produktów mleczarskich w skupach

Obecnie mamy do czynienia ze stabilną ceną mleka w skupie na poziomie około 1,51 zł/l w zależności od zakładu skupującego oraz cennika. W tabelach poniżej zostały przedstawione ceny produktów mleczarskich jakie kształtowały się w kraju.

1.Produkty mleczarskie płynne

2. Produkty mleczarskie stałe

3. Sery i twarogi

źródło: Biuletyn „Rynek mleka” Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej 
kowr.gov.pl
pfhb.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x