niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Mechanizm granic emisji CO2 uwzględnia sektor nawozów! Czeka nas nagły wzrost cen?

spot_img

W środę 10 marca Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie zgodnego z WTO unijnego mechanizmu dostosowania granic emisji dwutlenku węgla (CBAM). Spotkało się to z mocnym zaniepokojeniem ze strony europejskiej rolniczej organizacji związkowej (Copa i Cogeca), która popiera ogólną zasadę proponowanego mechanizmu, z zachowaniem określonych warunków.

“Jesteśmy głęboko zaniepokojeni jedną poprawką, która została przyjęta niewielką większością głosów. Chodzi o włączenie sektora nawozów do proponowanego mechanizmu. W następstwie rezolucji Parlamentu Komisja Europejska będzie teraz musiała zaproponować niezbędne ramy regulacyjne, aby nadać treści temu mechanizmowi. Wzywamy Komisję Europejską do wzięcia pod uwagę tej istotnej kwestii: jeśli mechanizm dostosowania granic węglowych nie ma zastosowania do produktów rolnych, nie powinien mieć również zastosowania do nawozów! “-komentuje Christiane Lambert, przewodnicząca organizacji.

Efekt odwrotny od zamierzonego

Nawozy azotowe są najważniejszym surowcem do produkcji roślinnej i główną pozycją kosztów zmiennych w uprawach zbóż i roślin oleistych. Jednak cena nawozów w Europie jest wyższa niż w innych częściach świata, ponieważ nasz rynek nawozów jest chroniony cłami i środkami antydumpingowymi, które kosztują europejskich rolników 600 milionów euro rocznie. Gdyby dodać do tego mechanizm dostosowania granic, ceny nawozów gwałtownie wzrosły by, jeszcze bardziej zwiększając koszty produkcji rolnej w Europie, jednocześnie zwiększając konkurencyjność i atrakcyjność importowanej żywności. Ostatecznie wdrożenie mechanizmu dostosowania granic emisji dwutlenku węgla tylko w odniesieniu do głównych surowców do produkcji roślinnej byłoby niesprawiedliwe i doprowadziłoby do odwrotnego zamierzonego efektu, a mianowicie do masowej ucieczki emisji z europejskiego rolnictwa.

Zdaniem  Copa i Cogeca to cios wymierzony w działalność rolniczą, który nie jest zgodny z ideą Zielonego Ładu. Wdrożenie mechanizmu dostosowania granic emisji dwutlenku węgla uwzględniającego surowce do produkcji roślinnej doprowadziłoby do powolnej degradacji europejskiego rolnictwa.

źródło:copacogeca.eu

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x