środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Rumuńscy rolnicy mają dość. Ogólnokrajowe protesty rolników w całej Rumunii [WIDEO]

spot_img

W piątek, 7 kwietnia rumuńscy rolnicy rozpoczęli ogólnokrajowe protesty, by zwrócić uwagę zarówno władz Rumunii, jak i Komisji Europejskiej, że podjęte przez nich decyzje dotyczące sektora rolnego i zniesienie ceł na towary rolne z Ukrainy prowadzą do bankructwa całego rolnictwa.

Zdaniem rumuńskich rolników, zaproponowana przez Komisję Europejską pomoc jest niewystarczająca. Domagają się oni sprawiedliwego traktowania i egzekwowania interesu rolników podczas wprowadzania zmian w prawodawstwie europejskim.

Kilkadziesiąt dróg krajowych w Rumunii zablokowanych przez traktory

Organizacje rolników w Rumunii zmobilizowały się do demonstracji w kilkunastu miejscach w kraju, w okręgach Alba, Arad, Argeş, Bihor, Bistrita-Năsăud, Botoşani, Brăila, Buzău, Constanţa, Covasna, Galati, Iaşi, Mureş, Olt, Satu Mare, Timiş, Tulcea, Vrancea, w tym również w stolicy państwa – Bukareszcie. Do organizacji rolniczych dołączyli także niezrzeszeni rolnicy. Chcą by wysłuchano ich obaw i potrzeb przez rumuńskie władze.

„Uciekamy się do tej skrajnej formy manifestacji głębokiego niezadowolenia i rozczarowania rumuńskich rolników w związku z brakiem wypracowanych przez Komisję Europejską rozwiązań poważnych problemów i nierównowag, z jakimi boryka się sektor rolno-spożywczy w naszym kraju, na tle sytuacji rynkowych zakłóceń spowodowanych konfliktem zbrojnym w Ukrainie” – informują rolnicy.

Skutki decyzji podjętej przez państwa członkowskie UE ponoszą głównie kraje sąsiadujące z Ukrainą

Jak podkreślają inicjatorzy ogólnokrajowego protestu w Rumunii, zawieszenie ceł importowych i barier w handlu z Ukrainą było wspólnym zobowiązaniem UE, ale jego skutki ponoszą nieproporcjonalnie państwa członkowskie w geograficznej bliskości Ukrainy, w tym między innymi Rumunia, Polska, Bułgaria czy Węgry.

W komunikacie Krajowy Związek Spółdzielni Sektora Rolniczego (UNCSV) w Rumunii wzywa wszystkich rolników do przyłączenia się do protestów „nawet w ostatniej godzinie” i zademonstrowania władzom, że muszą liczyć się z potrzebami i interesem rolników podczas podejmowania decyzji mających wpływ na sektor rolnictwa.

Wyczerpaliśmy wszystkie drogi dyplomatyczne, wszystkie drogi dialogu i w tej chwili musimy przejść na wyższy poziom, aby ostrzec Komisję Europejską, że my też tu jesteśmy i nasze prawa muszą być równie dobrze chronione. A interesy Rumunii muszą być chronione w całym tym mechanizmie, który stworzyli, aby pomóc Ukrainie i pomóc krajom Europy Zachodniej, które potrzebują tych zbóż – mówi Stan Tiberiu Dan, członek zarządu – Stowarzyszenie Producentów Rolnych Dobrogea (APAD).

Przywrócenie ceł i kontrola importowanego do krajów UE zboża

Wśród postulatów protestujących w Rumunii rolników powtarzają się również te, których oczekują polscy rolnicy. Dotyczą one wycofania się z bezcłowego importu towarów rolnych z Ukrainy, a także szczegółowej kontroli i oznakowania produktów rolno-spożywczych, jakie są transportowane na teren krajów członkowskich.

Rumuńscy rolnicy są także niezadowoleni z nieproporcjonalnego ich zdaniem poddziału pieniędzy przeznaczonych na wypłatę rekompensat dla rolników w Polsce, Rumunii i Bułgarii. Z 56 milionów euro, jakie Komisja Europejska przeznaczyła na pomoc rolnikom z trzech państw członkowskich, Rumunia ma otrzymać zaledwie 10 milionów.

W związku ze skrajnie trudną sytuacją rolników w Rumunii organizatorzy protestów w całym kraju zwracają się z apelem:

„Odwaga jest z nami, strach jest z nimi! Tylko zjednoczeni możemy być wysłuchani! Drodzy rolnicy, ważne jest, aby zgłaszać swoje obawy i potrzeby władzom, aby zapewnić sprzyjające warunki dla rozwoju rolnictwa. Władze muszą zobaczyć, że chcesz, aby wziąć pod uwagę twoje potrzeby przy podejmowaniu decyzji, które mają wpływ na sektor rolniczy!” – apelują do rodaków rumuńscy rolnicy. 

W tym roku wielu producentów rolnych będzie zmuszonych zamknąć swoje gospodarstwa ze względu na wysokie koszty produkcji w obecnej kampanii wiosennej ze względu na perspektywę niskich cen sprzedaży, które nawet przy dobrych plonach produkcji raczej nie przyniosą wystarczających dochodów, aby pomóc im odzyskać siły i pozostać w biznesie – informują rumuńskie organizacje rolnicze.

fot. RO AGRI

Bernadetta Ryńska
Bernadetta Ryńska
Rolnik z pasji i wykształcenia, doświadczenie czerpie prowadząc rodzinne gospodarstwo. Zainteresowania: hodowla roślin, nasiennictwo, innowacje w rolnictwie.

Napisz komentarz

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Huj
Huj
1 rok temu

Ukraińskie huje

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x