środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Rumuńscy rolnicy protestują pod Komisją Europejską: „Zasługujemy na szacunek”

spot_img

Delegacja rumuńskich rolników, członków Asociația Forța Fermierilor (AFF) (Stowarzyszenie Siły Rolników) przebywa obecnie w Brukseli, aby bić na alarm przed Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim w związku z trudną sytuacją, w jakiej znajdują się przedstawiciele sektora rolno-spożywczego w Rumunii.

Dziś, 29 marca 2023 roku, delegacja AFF wywiesi przed Komisją Europejską baner z przesłaniem: „RUMUŃSCY ROLNICY ZASŁUGUJĄ NA SZACUNEK!”.

Protest odbywa się dzisiaj, ponieważ 30 marca odbędzie się spotkanie techniczne Komisji Europejskiej, na którym omawiane będzie ponowne przeliczenie środków na wsparcie rumuńskich rolników dotkniętych wojną na Ukrainie.

20 marca KE ogłosiła skierowanie budżetu 56 mln euro na pomoc trzem państwom członkowskim: Polsce w kwocie 30 mln euro, Bułgarii 16 mln euro i Rumunii 10 mln euro.

– Łączna kwota została uznana za zniewagę dla wysiłku rolników z Europy Wschodniej i oczywiście podział tej niewielkiej kwoty jest po raz kolejny na niekorzyść Rumunii – informują rumuńscy rolnicy.

To jest główny powód przyjazdu naszej delegacji do Brukseli. Uznaliśmy, że przed spotkaniem Komisji Europejskiej 30 marca musimy wysłać sygnał, że rumuńscy rolnicy zasługują na szacunek w Brukseli – powiedział Daniel Radu, członek AFF.

Oprócz wspomnianych działań publicznych, delegacja AFF zaplanowała spotkania z rumuńskimi europosłami, a także udzielanie wywiadów dla przedstawicieli mediów w Brukseli. Kolejnym ważnym momentem będzie przedstawienie tego samego publicznego przesłania i prośby na COPA-COGECA o równe traktowanie wszystkich rumuńskich rolników, w celu wsparcia, na poziomie europejskim, uzasadnionych interesów rumuńskiego krajowego sektora rolno-spożywczego.

Bernadetta Ryńska
Bernadetta Ryńska
Rolnik z pasji i wykształcenia, doświadczenie czerpie prowadząc rodzinne gospodarstwo. Zainteresowania: hodowla roślin, nasiennictwo, innowacje w rolnictwie.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x