środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Polska i Rumunia chcą wprowadzenia mechanizmów śledzenia ukraińskiego zboża

spot_img

W Bukareszcie pod przewodnictwem premierów Polski i Rumunii Mateusza Morawieckiego i Nicolae Ciucă odbyły się konsultacje międzyrządowe. Głównym tematem była współpraca dwustronna, kwestie bezpieczeństwa, kwestia mechanizmów stabilizacji cen zbóż oraz przygotowania do szczytu NATO

We wtorek premierzy Polski i Rumunii poinformowali, że Rumunia i Polska prowadzą rozmowy z Komisją Europejską w sprawie mechanizmów śledzenia eksportu ukraińskiego zboża, aby miejscowi rolnicy nie zostali poszkodowani przez zalew taniego importu.

Ukraina, jeden z największych na świecie eksporterów zboża, miała zablokowane swoje porty nad Morzem Czarnym w wyniku inwazji Rosji ponad rok temu i została zmuszona do znalezienia alternatywnych tras żeglugowych przez państwa Unii Europejskiej, Polskę i Rumunię.

Ale logistyczne wąskie gardła oznaczają, że duże ilości ukraińskiego zboża, które jest tańsze niż produkowane w Unii Europejskiej, trafiły do krajów Europy Środkowej, szkodząc cenom i sprzedaży lokalnych rolników.

Premierzy Rumunii i Polski Nicolae Ciuca i Mateusz Morawiecki powiedzieli na konferencji biznesowej w Bukareszcie, że ich rządy pracują nad rozwiązaniami w UE.

„Razem jesteśmy zaangażowani w proces dyskusji z Komisją Europejską na temat tego, jakie powinny być mechanizmy egzekwowania identyfikowalności ukraińskiego eksportu i miejsc docelowych” – powiedział Ciuca.

Morawiecki powiedział, że „wspólnie walczą o to, aby to zboże opuściło nasze kraje, aby Unia Europejska skutecznie pomogła nam w realizacji polityki handlowej, która leży w najlepszym interesie strategicznym Ukrainy i Europy Środkowej, ale także w najlepszym interesie gospodarczym Polski i Rumunii”.

Na początku tego miesiąca rumuński minister rolnictwa Petre Daea powiedział, że Komisja Europejska oszacowała, że rolnicy z Polski, Rumunii, Węgier, Bułgarii i Słowacji stracili ogółem 417 mln euro (451,15 mln dolarów) z powodu napływu tańszego ukraińskiego zboża na ich rynki.

Daea poinformował również, że Komisja zamierza przyznać odszkodowanie w wysokości 56,3 mln euro polskim, bułgarskim i rumuńskim rolnikom, a ostateczna decyzja spodziewana jest 30 marca.

Źródło: www.gov.pl, agroconsult

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x