sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Koniec ery aut spalinowych: UE zdecydowała o zakazie sprzedaży pojazdów z silnikami benzynowymi i diesla od 2035 roku

spot_img

Od 2035 roku zabroniona będzie sprzedaż pojazdów spalinowych Europejska Rada ostatecznie przegłosowała przepisy, które mają sprawić, że na naszych drogach będzie mniej samochodów z silnikami benzynowymi i diesla.

zdj:Archiwum AP

Po 2035 nie kupimy aut spalinowych

Przepis regulacyjny nakłada na nowe pojazdy po 2035 roku obowiązek redukcji emisji dwutlenku węgla o 100%. Niemcy zrezygnowały z blokowania tej decyzji w ostatniej chwili, co umożliwiło osiągnięcie porozumienia. Jedynie Polska sprzeciwiła się tej zasadzie, a Włochy, Rumunia i Bułgaria wstrzymały się od głosu. W praktyce oznacza to, że po 2035 roku nie będzie można kupić i zarejestrować nowego samochodu spalinowego, z wyjątkiem ekologicznych samochodów benzynowych, które będą zasilane paliwem pozyskiwanym z odzysku dwutlenku węgla z atmosfery. Obecnie takie paliwo nie jest jeszcze szeroko produkowane, ale za 12 lat sytuacja może ulec zmianie.

Do kupienia tylko elektryki i auta wodorowe

Od 2035 roku nowe auta spalinowe nie będą już dostępne do kupienia, z wyjątkiem samochodów elektrycznych i wodorowych. Jednakże, tradycyjne samochody spalinowe nadal będą legalne do użytkowania, lecz coraz więcej miast może wprowadzać zakazy wjazdu dla tych pojazdów.

“Cieszę się, że UE wywiązuje się ze swoich obietnic z pakietu Fit for 55. Nowe przepisy stworzą możliwości dla najnowocześniejszych technologii i impuls dla przemysłu do inwestowania w przyszłość wolną od paliw kopalnych” – skomentowała Romina Pourmokhtari, szwedzka minister klimatu i środowiska.

KE zobowiązała się uwzględnić e-paliwa

W ciągu ostatnich tygodni pojawiły się wątpliwości co do przyjęcia przepisów, które faktycznie zakazywałyby rejestracji nowych samochodów z silnikiem spalinowym od 2035 roku. Niemcy wyrazili swoje niezadowolenie i domagali się uwzględnienia tzw. e-paliw. Jednakże, po negocjacjach między Berlinem i Brukselą, do rozporządzenia dodano punkt dotyczący tej kwestii. Komisja Europejska zobowiązała się przedstawić wniosek dotyczący rejestracji pojazdów napędzanych wyłącznie paliwami neutralnymi pod względem emisji CO2 po 2035 roku.

Kierowcy i eksperci z branży motoryzacyjnej o planowanych restrykcjach

Jakie jest stanowisko polskich kierowców w związku z wprowadzeniem zakazu rejestracji nowych samochodów z silnikiem spalinowym w Unii Europejskiej? Według komentarzy, jakie można usłyszeć, są oni zaskoczeni szybkim tempem wprowadzania tych przepisów i uważają, że zostanie im tylko rower. Eksperci z branży motoryzacyjnej z kolei uważają, że Polacy zaakceptują ten zakaz, ale pod warunkiem, że ekologiczne paliwa będą tańsze. Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, uważa, że cena ekologicznego paliwa będzie kluczowa dla zaakceptowania wprowadzonych przepisów. Jednocześnie eksperci zwracają uwagę, że wprowadzenie nowych przepisów już za 12 lat będzie oznaczać rewolucję w branży motoryzacyjnej, która będzie musiała zmierzyć się z produkcją samochodów i paliw w zupełnie nowy sposób. 

źródło:RMF FM

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x