sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Ukraina chce zniesienia kontroli weterynaryjnej na granicy z Polską. Zwrócili się z prośbą do KE

spot_img

Ukraińska Rada Rolnicza zwróciła się do Ursuli von der Leyen z prośbą o zniesienie kontroli weterynaryjnej na granicy z Polską, podczas transportu paszy lub zboża paszowego. Zdaniem szefa Rady, Andrija Dykuna, kontrola weterynaryjna nie powinna być przeprowadzana, jeśli ładunek przechodzi przez terytorium Polski do składów celnych innych krajów UE.

kolej_zboże_Ukraina

Ukraińska Rada ds. Rolnictwa uważa, że zniesienie kontroli byłoby korzystne dla obu stron

Według informacji zamieszczonej na portalu APK Inform, od początku 2023 r. eksport paszy dla zwierząt i zboża paszowego z Ukrainy na granicy z Polską wyhamował, ponieważ Polska zniosła możliwość kontroli weterynaryjnej wewnątrz kraju i wprowadziła w marcu br. wzmocnioną kontrolę weterynaryjną, co skutkuje tym, że prawie każda ciężarówka i wagon z paszą dla zwierząt i ziarnem paszowym jest sprawdzana na polskim punkcie kontrolnym.

Ukraińska Rada ds. Rolnictwa rozumie i szanuje decyzje Polski, ponieważ jest to jeden z krajów, których wsparcie jest dla Ukrainy nieuniknione i niezwykle ważne. Zaznacza jednocześnie, że eksport ukraińskich produktów rolnych stał się jednym z najważniejszych segmentów gospodarki kraju w trudnych czasach, a zatem zniesienie kontroli weterynaryjnej na granicy z Polską byłoby korzystne dla obu stron.

Zniesienie kontroli na granicy z Polską – jak miałby wyglądać transport?

Jak zdaniem szefa Rady, Andrija Dykuna miałby się odbywać transport? Uważa on, że kontrola weterynaryjna nie powinna być przeprowadzana, jeśli ładunek przechodzi przez terytorium Polski do składów celnych innych krajów UE, a kraj UE, do którego wysyłany jest ładunek, wyrazi zgodę na przeprowadzenie kontroli weterynaryjnej na swoim terytorium. Dodatkowo, jeśli zboże paszowe lub inna pasza pochodzenia roślinnego jest eksportowana w tranzycie poza UE przez kraj UE, który wyraził zgodę na udział w inicjatywie, kontrola weterynaryjna również nie powinna być przeprowadzana.

W mediach głośno dyskutuje się o problemie niekontrolowanego importu zboża, który negatywnie wpłynął na polską gospodarkę. Z tego powodu zaskakuje apelacja Ukraińskiej Rady ds. Rolnictwa o zniesienie kontroli weterynaryjnej na granicy z Polską. W obliczu takiej sytuacji trudno sobie wyobrazić, aby taki krok miał zostać zaakceptowany. 

źródło: Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy

Napisz komentarz

4.5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ate
Ate
1 rok temu

Bezczelne są te ukry i zuchwałe!

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x