środa, 24 lipca, 2024
spot_img

Rolnicy to jedna z najbiedniejszych grup społecznych

spot_img

Wzrost kosztów produkcji rolniczej przy jednoczesnym spadku cen za płody rolne to realia, z którymi muszą zmagać się rolnicy.

Sytuacja jest o tyle trudniejsza, że dodatkowo przebieg pogody w ostatnich latach przyczynił się do dużych strat w produkcji roślinnej, a wystąpienie ASF znacząco zredukowało rentowność gospodarstw produkujących trzodę chlewną.

Niektóre gospodarstwa nadal czekają na wpływy z dopłat. Kolejny problem to nieuczciwi kontrahenci zalegający z zapłatą za sprzedany towar.

Raport GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dochodów Polaków w 2018 roku. Dane są zatrważające. Wg GUS roczny dochód rolnika w przeliczeniu na 1 osobę w gospodarstwie domowym nie przekroczył 13 tyś złotych.

Biedniejsi w Polsce są tylko renciści. Polski rolnik w 2018 roku wypracował dochód wartości 12 840 złotych. Dla porównania dochód na osobę w gospodarstwach domowych pracowników wyniósł 22 064 zł.

Sytuacja Polski na tle UE

Polska jest nadal jednym z najbiedniejszych krajów w Europie. Poziom skrajnego ubóstwa dominuje głównie na wsiach i mniejszych miejscowościach. Wskaźnik zagrożenia ubóstwem w Polsce wynosi 14,8 procent. Nasi sąsiedzi z Czech nie przekraczają 10 procent tego wskaźnika. Gorszą sytuację mają Łotysze.

Rolnicy źle oceniają swoją sytuację materialną

Raport GUS rozszerzono o badanie oceny sytuacji finansowej w gospodarstwach domowych. Rolnicy źle oceniają swoją sytuację. Ponad 20 procent badanych rolników przyznaje, że nie jest w stanie jednorazowo pokryć bieżących wydatków. Aż 40% ankietowanych rolników „pewną trudnością” dopina budżet na rachunki i spodziewane wydatki.

Europejskie i krajowe problemy

Podatek od mięsa szkodliwy dla polskich rolników, przetwórców oraz konsumentów?

Bernadetta Ryńska
Bernadetta Ryńska
Rolnik z pasji i wykształcenia, doświadczenie czerpie prowadząc rodzinne gospodarstwo. Zainteresowania: hodowla roślin, nasiennictwo, innowacje w rolnictwie.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników