środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Odkryjmy rzepak na nowo

spot_img

Co znajdziesz w artykule?

Firma Rapool zorganizowała cykl konferencji zimowych, gdzie poruszono tematy związane z uprawą rzepaku ozimego, optymalizacją wykorzystania azotu, a także wpływem przedplonów na plonowanie rzepaku i rolą międzyplonów TerraLife w płodozmianach. Jedna z konferencji odbyła się 11 lutego w okolicy Bartoszyc.

 

Azot w rzepaku

Podstawą w doborze nawożenia na plantacje jest ocena tego, co znajduje się już w glebie, o czym mówił dr hab. Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Dobremu rozkładowi i pobieraniu składników służy dobra wilgotność i rozkład opadów. Jednak trzeba mieć na uwadze, iż mimo tego, że podany nawóz w takich warunkach się szybko rozpuści, to nie oznacza że roślina już go pobiera. Ten składnik musi się jeszcze przemieścić w kierunku systemu korzeniowego.

Rzepak reaguje na warunki pogodowe jakie obecnie mamy, co pokazuje wybijając się w pęd. Im później zostaną mu dostarczone składniki pokarmowe, tym odbije się to na budowaniu struktury plony. Jedynym elementem blokującym możliwość stosowania nawozów azotowych na uprawy, w tym głównie w rzepaku, są przepisy, które pozwalają na wyjazd w pole dopiero 1 marca. Na szczęście sytuacja ta się zmieniła i część rolników wysiała już pierwszą dawkę azotu.

Bardzo ważnym czynnikiem w uprawie rzepaku jest również odpowiednie przygotowanie gleby, zarówno pod kątem technologii jak również odczynu i zawartości składników pokarmowych. Trzeba również pamiętać, że azot pobierany jest w dwóch formach NH4+ i NO3- i one lepiej przedostają się do rośliny, jeśli mają nośniki. Takimi nośnikami są m.in. potas i magnez, czyli dwa kationy które pomagają tej formie azotanowej wejść do rośliny.

 

Pogoda a plon

Artur Kozera, Produkt Manager firmy Rapool rozpoczął od przedstawienia dobrej informacji, iż 31 stycznia w COBORU do krajowego rejestru odmian zostało wpisanych kolejnych 6 odmiany firmy Rapool.

W ostatnim czasie tematem przewodnim w kierunku uprawy roślin jest pogoda, która determinuje to co dzieje się na polu. Hodowcy prężnie pracują przy tworzeniu odmian coraz bardziej odpornych na te niekorzystne zmiany, a rolnicy dostosowują produkcję rzepaku poprzez dobór tych odmian na pola. Podstawowym czynnikiem, którego bardzo brakuje jest woda. W wielu regionach kraju w zeszłym roku opady deszczu były znikome bądź nie było ich wcale. Lato było upalne, termometry wskazywały powyżej 30 stopni C. Obecna pogoda również nie rozpieszcza. Nie ma zimy, mrozów, opadów śniegu, więc nie ma nawet w jaki sposób uzupełnić braków wody. W takim przypadku istotną rolę odgrywa system korzeniowy, który w konsekwencji ma przełożenie na budowanie plonu. Mocny, palowy system korzeniowy, dobrze rozbudowany to również element zabezpieczenia przed występującymi okresowo suszami. Taki korzeń pozwoli pobierać wodę i składniki pokarmowe również z tych głębszych warstw gleby.

 

Mieszanki TerraLife

Jerzy Trościanko z firmy DSV Polska przybliżył temat gleby i organizmów, które w niej żyją. Między agregatami glebowymi znajdują się wolne przestrzenie, a w nich powinna znajdować się woda. Poza tym gleba to swojego rodzaju „żywy organizm”, w którym oddziałują m.in. bakterie, glony, grzyby, pierwotniaki, nicienie ale również krety. Im więcej organizmów w glebie tym lepiej będzie ona funkcjonowała, z dobrze rozłożoną materią organiczną. Dużą rolę w glebie odgrywają także dżdżownice, pozostawiając po sobie bogate w azot i fosfor koprolity, czyli odchody oraz tworząc otwory, dzięki którym roślina może lepiej rozwijać swój system korzeniowy.

Mieszanki TerraLife w znacznym stopniu wyróżniają się spośród innych, zwykłych mieszanek przede wszystkim wysokością roślin, korzeniem wiązkowym i palowym, optymalnym wykorzystaniem przestrzeni wokół siebie. Każda z roślin znajdujących się w mieszance współpracuje z organizmami znajdującymi się w glebie, ale pobiera inne składniki i pełni inne funkcje. Rośliny motylkowe mają możliwość wiązania azotu atmosferycznego, który później zostanie wykorzystany przez rośliny następcze. Jerzy Trościanko podkreślał również, że im więcej jest gatunków w mieszance, tym mniejsze są szkody spowodowane przez szkodniki.

 

 

 

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników