niedziela, 28 lutego, 2021

Europejskie i krajowe problemy

-REKLAMA-
-REKLAMA-

13 lutego br. w Bydgoszczy odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli branży rolno-spożywczej organizowane w ramach konsultacji społecznych dotyczących Strategii Rozwoju Województwa Kujawsko-Pomorskiego w perspektywie do 2030 roku.

 

Wsparcie dla dużych gospodarstw

Podczas dyskusji wskazywano min. na potrzebę udzielenia strategicznego wsparcia dla gospodarstw dużych, innowacyjnych, rozwijających się i zwiększających skalę produkcji bydła, trzody chlewnej i drobiu.

– Ma to szczególne znaczenie z uwagi na fakt, że rolnictwo w Kujawsko-Pomorskim generuje aż 10 PKB w skali województwa – mówił Jan Kaźmierczak, właściciel Gospodarstwa Rolnego Kaźmierczak. – Ważne więc by uwzględnić ten problem w powstającej strategii.  

Uczestnicy dyskusji uznali, że tego rodzaju działania są bardzo ważne. Nie mogą one jednak stać w sprzeczności z rozwojem małych gospodarstw, a szczególnie tych, które prowadzą działalność proekologiczną.

Inną ważną kwestią był problem suszy rolniczej. Na uwagę zasługuje postulat wsparcia dla inwestycji utrzymujących rowy melioracyjne, czyszczenie oczek wodnych i innych małych inwestycji retencyjnych zatrzymujących wodę w pobliżu pól i gospodarstw rolnych.

Problemy ludzi starszych i edukacja

– Ważne jest przede wszystkim to, jak sobie wyobrażamy życie za 20 – 30 lat? –  zastanawiał się Henryk Sobczak, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy.  Musimy przemyśleć, co trzeba zrobić by życie na obszarach wiejskich było rzeczą znośną. Nie możemy dopuścić do marginalizacji obszarów wiejskich. Nie możemy pominąć problemów ludzi starszych i ich oczekiwań. Do tej sprawy należy podejść z uwzględnieniem nowoczesnych rozwiązań oraz zabezpieczenia innowacyjności. Inną kwestią jest struktura szkolnictwa. Przede wszystkim należy powiązać i zorientować gospodarstwa na ścisłą współpracę z instytucjami naukowymi. Tak aby powstało mocne powiązanie: nauka-rolnictwo-przedsiębiorczość- konsument.

Henryk Sobczak akcentował również potrzebę zagospodarowania pustych budynków szkolnych z możliwością wykorzystania ich dla tworzenia centrów usług środowiskowych. Prezes Sobczak postulował też, by rodzinne gospodarstwa rolne zyskały możność podjęcia funkcji opiekuńczych.

Biologizacja zatrzymywania wody

O konieczności podjęcia działań służących zwiększeniu zawartości próchnicy w glebie jako efektywnego sposobu zatrzymania wody w warunkach suszy i wyjaławiania gleb mówił Marek Brunka z Regionalnego Centrum Mikroogranizmów Brunka Natural.

– Warto zainteresować tym tematem duże gospodarstwa – wyjaśniał Marek Brunka. – Warto zarezerwować na to środki w budżecie samorządu województwa. Szczególnie na obszarach, gdzie nie ma już próchnicy albo jej poziom jest bardzo niski. Zatrzymanie wód to też recepta na przeciwdziałanie utracie nawozów. Należy o tym pomyśleć, nim będzie za późno.

 

W obliczu światowych zmian

O przeciwdziałaniu zmianom klimatu, o przyspieszeniu konkurencji między rolnikami, rzeczywistej likwidacji gospodarstw i problemach ze sprzedażą produktów od polskich rolników mówił natomiast m.in. Wojciech Lorenc z firmy Agro Manager.

Dyskutanci zauważyli też, że w interesie polskich rolników są otwarte granice. W przeciwnym razie polskie rolnictwo przeżyje bardzo potężny kryzys. Problemem jest też projektowanie obecnej infrastruktury, która może w przyszłości nie znaleźć żadnego sensownego zastosowania. Na przykład w perspektywie odchodzenia od spożycia produktów mięsnych i wdrażania technologii produkcji zamienników mięsa. Receptą na to może być np. poszukiwanie nowych technologii, w które już teraz należy inwestować lub dopuszczać ich wdrażanie.

 

Rozszerzenie Unii i wyludnienie

Podczas dyskusji poruszono też temat ewentualnego przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej, co może spowodować, że wiele obszarów w Polsce utraci swą konkurencyjność w obszarze rolnictwa. Zagrożeniem jest też wyludnianie się obszarów wiejskich, czyli puste budynki szkolne, opuszczone gospodarstwa i działki. Sposobem na to mogą być programy wspierające osiedlanie się ludności  na wsi.
W dyskusji uczestniczyli też: Marek Nowacki Dyrektor Oddziału w Przysieku, Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Paweł Drzażdżewski, Zastępca Dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR; Wojciech Orliński Przedstawiciel firmy Agrol Gospodarstwo Rolnicze Wojciech Orliński oraz Roman Wiatrowski Prezes ZPDiWR.

 

Dalszy przebieg konsultacji

Organizatorem bydgoskiego spotkania konsultacyjnego dotyczącego Strategii Rozwoju Województwa Kujawsko-Pomorskiego w perspektywie 2030 roku był Związek Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych. Spotkania branżowe dotyczące strategii potrwają do maja br. Jesienią dokumentem zajmie się Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Strategia będzie podstawowym dokumentem planistycznym określającym wizję i cele rozwoju województwa np. przy kształtowaniu Regionalnego Programu Operacyjnego na kolejne lata.

 

 

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło/fot.: ZPDiWR

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Pochmurno i rześko [POGODA]

W nocy z soboty na niedzielę w całym kraju chmur ma przybywać, do wystąpienia o poranku całkowitego zachmurzenia na północy i w centrum kraju....

33 nowe odmiany zbóż w Krajowym Rejestrze

W Krajowym rejestrze przybywa odmian. W dniu 24 lutego 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin zbożowych. Ze względu na pandemię, posiedzenie odbyło...

Hodowcy norek pod drzwiami Ministra!

Niezaszczepieni lekarze pobierający próbki na obecność koronawirusa, brak jakichkolwiek rozmów z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzem Pudą i widmo masowej likwidacji polskich hodowli...

Śledź nas

21,204FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,300SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły