sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Czeka nas deszczowy weekend [POGODA]

spot_img

Przed nami weekend, który przyniesie zupełnie inną pogodę niż miniony.

Zarówno w sobotę jak i niedzielę będziemy zmagać się z silniejszymi porywami wiatru. Na wybrzeżu porywy mogą dochodzić do około 85-90 km/h. Na pozostałym obszarze do 60-75 km/h.

Ochłodzenie w sobotę

W sobotę o poranku miejscami na południu, wschodzie i w centrum temperatura spadnie ponownie na delikatny minus, tak do -2/0 stopni, co będzie wiązało się z dużą ilością pogodnego nieba. Na północy i zachodzie dużo chmur ale sucho.

Przed południem nad naszym krajem przemieszczał się będzie front ciepły. na południu delikatnie wzrośnie zachmurzenie, słońce jednak będzie przeważać. W centrum chmury i pogodne chwile będą równoważyć niebo, a na północy pochmurno. Na Warmii, Mazurach, północy Mazowsza, Kujaw i na Pomorzu Gdańskim popada mżawka lub słaby deszcz.

Opad potrwa około 1 h. Większy deszcz wkroczy pod wieczór na całą północ kraju. Będą to liczne intensywne przelotne opady, być może jakaś burza, które w kolejnych godzinach będą zmierzać na południe tracąc na intensywności.

Niedzielne deszcze

Do niedzielnego poranka front dotrze i zatrzyma się na linii od Roztocza po Wyżynę Krakowsko-Częstochowską, Opolszczyznę i Sudety. Około południa bardzo duża strefa opadów deszczu powinna znad Niemiec dotrzeć nad zachodnią Polskę. Od Roztocza po Sudety nadal ma padać w wąskiej strefie. W górach i na pogórzu raczej sucho.

W ciągu dnia ciągłe i dość intensywne opady jak na luty będą wędrować do centrum kraju i dalej na wschód. Popada także na południu. Na północnym wschodzie i północy pojawi się słońce na zmianę z przelotnymi opadami deszczu i gradu do 1 cm; możliwe wiosenne burze.

Bardzo dobrą wiadomością będzie dla was suma opadów.

Między sobotą a poniedziałkiem w pasie od Żagania po Legnicę, Wieluń, Częstochowę, Przedbórz, Kielce, Zamość możemy naliczyć nawet 15 mm wody w deszczomierzach. Lokalnie na Dolnym Śląsku i południu Ziemi Lubuskiej do 20-23 mm.

Na południu i w centrum oraz na pozostałym obszarze zachodu i wschodu około 5-11 mm deszczu. Deszcz na krańcach południowych (Prudnik, Cieszyn, Zakopane, Krosno) popada znacznie słabiej do 5-7 mm a miejscami tylko do 2-4 mm. Północ kraju nastanie podział. O ile na zachodzie Kaszub możemy naliczyć nawet 10 mm, to od strony Wejherowa, Gdyni, Elbląga, Kętrzyna czy Suwałk tylko 1-3 mm, tylko tam gdzie pojawi się burza do 7-9 mm.

Temperatura

Temperatury w niedziele pozostaną powyżej zera przez całą dobę. W najcieplejszym momencie dnia dochodząc do 5-9 stopni. Sobota najcieplejsza do popołudnia będzie na zachodzie i północy 9-10 stopni, a wieczorem na północy się ochłodzi do 6-7 stopni. W zamian ociepli się w centrum i na południu do 9-10 stopni.

Łukasz Sieligowski

 

https://agroprofil.pl/p/aktualny-numer-magazynu-agro-profil/

 

 

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników