czwartek, 22 lutego, 2024

Puda vs Ardanowski – kto ma rację w sprawie Nowej Piątki Kaczyńskiego?

spot_img

Ardanowski „punktuje” wypowiedź Ministra Pudy?

Temat tak zwanej „Nowej Piątki Kaczyńskiego”, czyli zapowiadanej przez kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości kolejnej odsłony prac nad nowelizacją Ustawy o ochronie zwierząt, wzbudza coraz żywsze dyskusje. W ubiegłym tygodniu do sprawy odniósł się m.in. obecny Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda, który stwierdził m.in., że Unia Europejska swoim prawem zabrania stosowania uboju rytualnego bez ogłuszania i Polska też chce dostosować się do tego wymogu. Niewprowadzenie takich regulacji może skutkować dyskryminacją polskiego mięsa. Natomiast w kraju powstać ma nowa inspekcja ochrony zwierząt.

Teraz do tzw.: „nowej Piątki” i wypowiedzi Ministra Pudy ustosunkował się były szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

– Okazuje się, że nowa ustawa, przygotowywana znowu w konspiracji, nie przez rząd, ale ponoć przez jakąś grupę posłów, ma zawierać zapisy o likwidacji hodowli futerkowych i wprowadzić zakaz uboju rytualnego bydła. Jedynym novum ma być sprecyzowanie utworzenia nowej Inspekcji Ochrony Zwierząt, co przy generowaniu ogromnych kosztów i problemach organizacyjnych w każdym powiecie, biorąc pod uwagę stan budżetu państwa, wydaje się być działaniem pochopnym i nielogicznym – stwierdza Jan Krzysztof Ardanowski i dodaje – Natomiast przy argumentowaniu za ustawą dochodzi do mówienia nieprawdy, przedstawiania fałszywych danych i oszukiwania opinii publicznej. Czyżby cel, w tym przypadku błędny i oparty na fałszywej aksjologii relacji człowieka i zwierząt, uświęcał środki?!

Unia nie widzi przeszkód

W powyższym kontekście Jan Krzysztof Ardanowski zarzuca  Ministrowi Rolnictwa Grzegorzowi Pudzie mijanie się z prawdą, gdy ten stwierdził że wprowadzenie zakazu uboju rytualnego wynika z przepisów unijnych, które Polska przyjęła.

– Nic bardziej mylnego!– zapewnia J.K Ardanowski. – Wyjaśnię niewiedzącym że, regulujące zasady uśmiercania zwierząt Rozporządzenie Rady (WE) nr 1099/2009 z dnia 24. września 2009 r., w Artykule 4 ustęp 1 zawiera przepis mówiący o tym, że: „Zwierzęta są uśmiercane wyłącznie po uprzednim ogłuszeniu”, ale ustęp 4 tego samego Artykułu 4 Rozporządzenia mówi, że: „W przypadku zwierząt poddawanych ubojowi według szczególnych metod wymaganych przez obrzędy religijne wymogi ustępu 1, czyli ogłuszenia, nie mają zastosowania, pod warunkiem że ubój ma miejsce w rzeźni”. Przytaczam te  zapisy bardzo precyzyjnie, by nikt nikogo nie wprowadzał w błąd powołując się na Unię Europejską! – podsumowuje Jan Krzysztof Ardanowski.

Ucieszą się z polskiego zakazu!

Do kategorii kuriozalnych twierdzeń Jan Krzysztof Ardanowski zalicza także opinię, zgodnie z którą zakaz uboju rytualnego przyczyni się do zwiększenia ilości i ułatwień w sprzedaży mięsa na rynek unijny.

W tym przypadku były minister rolnictwa powołał się na dane z raportu Biblioteki Kongresu USA zgodnie z którymi spośród wszystkich krajów Europy (UE i państwa niezrzeszone – przyp. red.), aż w 33 krajach nie ma ograniczeń uboju rytualnego, w 5 krajach obowiązuje wymóg wcześniejszego ogłuszenia. W kolejnych 5 krajach wymagane jest ogłuszenie po wykonaniu cięcia. Natomiast tylko w jednym kraju –  w Finlandii – wymagane jest znieczulenie (tzw. sedacja) podczas uboju.

– Jeszcze raz powtórzę, że jeżeli nie będzie uboju w Polsce, to z zadowoleniem przeprowadzą go w innych krajach unijnych, ze stratą dla polskich rolników i przedsiębiorców, a także z większym cierpieniem zwierząt transportowanych na duże odległości do innych krajów – podsumowuje Jan Krzysztof Ardanowski.

Ardanowski prosi o czujność

W związku z powyższym polityk zwrócił się do rolników i organizacji rolniczych z bezpośrednim apelem o czujność i wsparcie dla tych senatorów i posłów, którzy starają się przeciwdziałać – jak to ujął J.K. Ardanowski: zmianom szkodliwym dla polskiego rolnictwa, tworzonym w oparciu o ideologiczny sojusz Zjednoczonej Prawicy z ortodoksyjną Lewicą.

Źródło: J.K. Ardanowski – Profil FB.
Foto: Twitter, Wikipedia

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x