poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Protest rolników – RELACJA NA ŻYWO!

spot_img

Trwa protest rolników w Polsce, który rozpoczął się od wczesnych godzin porannych. W różnych miejscach kraju można zaobserwować formowanie się szeregów ciągników. Przez cały dzisiejszy dzień będziemy monitorować sytuację na bieżąco, aby dostarczyć najnowszych informacji.

Relacja z protestu rolników

Godz. 9:00 – Rolnicy wyruszyli z miejsc zbiórek do zgłoszonych lokalizacji. Zaczęły się pierwsze utrudnienia w ruchu przed Poznaniem od strony Tarnowa Podgórnego i Swarzędza. 12 km korek pojawił się także na przedmieściach Bydgoszczy od północy.

Miejscowość Kałuszyn
Miejscowość Kałuszyn
Poznań

Godzina 10:00 – Protest rolników zaczyna przybierać na sile. Coraz więcej ciągników pojawia się w miastach. Nie ma przejazdu od Pleszewa na Kalisz – kierowcy muszą się liczyć z zatorem na min. 8 km. Zablokowana jest też S12 na trasie Wschowa-Leszno. W Toruniu nie przejezdna jest DK 91 i 80. Problem ze zjazdem i wjazdem występuje także na DK15 i S10. W Poznaniu z każdą minutą przybywa coraz więcej rolników. Konwój traktorów zablokował Rondo Kaponiera.

Protesty rolnicze dają się kierowcom we znaki. Pojawiają się utrudnienia na DK 11 miejscowość Budzyń. Korek 4 km. Obecnie kierowcy jadą przez miejscowość, ale za moment niemożliwy będzie wyjazd w stronę Poznania.

Miejscowość Pędzewo DK 80, utrudnienia na przejeździe z Bydgoszczy na Toruń.

DK 62: Trasa z Strzelna do Włocławka. Aktualne utrudnienia w Kruszwicy, Radziejowie i Brześciu Kujawskim. W Łęczycy na DK 91 utworzył się korek o długości ponad 3,5 km i cały czas się zwiększa. Obecnie niemożliwy jest przejazd w kierunku Łodzi.

Trasa 44 Gliwice – Tychy: W rejonie Mikołowa występuje korek o długości 3 km. Stoi DK94 z Bochni na Tarnów i DK 75 z Nowego Sącza. Na DK 19 Radzyń Podlaski – Kock zator wynosi już ponad 7 km.

Duże utrudnienia panują na różnych trasach w okolicy Kępna. Droga krajowa DK 25/11 do Ostrowa Wielkopolskiego jest zablokowana w miejscowości Strugi na odcinku co najmniej 5 km. Dodatkowo, trasa z Łodzi do Kalisza jest całkowicie zablokowana w obie strony w Sieradzu, dotyczy to drogi krajowej DK 12 i 83. Długotrwałe zatory ruchu występują także pod Mogilnem oraz przed Słupcą w kierunku na Wrześnię i Poznań.

Na DK 25 panują poważne utrudnienia związane z całkowitą blokadą na północy w Złotnikach Kujawskich oraz na południu w Strzelnie. Dodatkowo, należy się przygotować na znaczne opóźnienia w ruchu na trasie Września – Gniezno, gdzie obecnie utworzył się korek o długości 10 km.

Godzina 11:00

Protest rolników w Poznaniu

DK 74: Duże utrudnienia występują na moście przez Wisłę w Annopolu. Powstał zator o długości 9 km. Dodatkowe problemy z przejazdem można napotkać w miejscowościach Potworów i Klwów. W tym obszarze zauważalna jest blokada drogi na około 12 km.

Na trasie S3, pomiędzy Szczecinem a Gorzowem Wielkopolskim powstał korek około 4 kilometrów przy zjeździe w kierunku Myśliborza. Na DK 10, między Stargardem a Trzebińem, występują blokady na 25-kilometrowym odcinku, powodując zatory o długości około 12 kilometrów.

Szyk uformowany na Inowrocław

Na obwodnicy Szczecinka, drodze S11, obecnie występuje całkowita blokada na odcinku od zjazdu na DK 20 do ronda na północy miasta. Ruch pojazdów jest niemożliwy na tym fragmencie trasy.

Postulaty rolników – o co walczą polscy gospodarze?

Rolnicy przedstawili dziewięć kluczowych postulatów, w których zawarte są m.in. żądania rezygnacji z zielonego ładu, ustanowienia wspólnej polityki rolnej, wprowadzenia zakazu importu na rynek polski i UE produktów rolnych z Ukrainy oraz rozbudowy infrastruktury portowej i magistrali kolejowej.

zdj: Ania Dobersztyn

[AKTUALIZACJA] Godzina 13:00 – Sytuacja na drogach w kraju jest bardzo trudna, a zatory związane z protestem rolników występują praktycznie wszędzie. Na DK 2 i DK 63 nie ma możliwości dojazdu do Siedlec od strony Łukowa i Międzyrzecza Podlaskiego. Na trasie S17, między Lublinem a Warszawą, zator sięga 30 km.

Na S7, na trasie Kielce-Kraków, za Miechowem utworzył się zator o długości ponad 20 km. Dodatkowo, obwodnica Niemodlina jest zablokowana, co wpływa na dojazd z A4 przed Opolem. Na DK 94 w Oławie, blokada trzech rond uniemożliwia przejazd w kierunku Wrocławia. Kierowcy mają utrudniony dojazd do Wrocławia od południa przez DK 8 i DK 35, z kolei na trasie Łagiewniki-Kobierzyce zator wynosi 20 km. Między Sobótką a Kątami Wrocławskimi odcinek ten sięga 9 km. Warto także zauważyć trudności na DK 94 od Środy Śląskiej, a na S5 od północy zator osiąga 25 km. Wschodnia Obwodnica Wrocławia również stopniowo traci swoją wydolność.

W Gorzowie Wielkopolskim odbywają się protesty przed Urzędem Wojewódzkim. Na DK 50, łączącej A2 z S7 od Mszczonowa do Grójca, zablokowana jest trasa w Przęsławicach. Na DK 62 od Modlina do Płocka zator wynosi 18 km, zwłaszcza w okolicach Czerwińska nad Wisłą i Wyszogrodu.

Nie jest możliwy dojazd do Krotoszyna od strony Jarocina i Ostrowa Wielkopolskiego. Kierowcy zgłaszają problemy z przeprawą przez Wisłę w radio polskim, gdzie zablokowane są trzy mosty od Puław po Tarnobrzeg (Solec, Annopol, Sandomierz).

W międzyczasie przedstawiciele organizacji prowadzą rozmowy z wojewodą w urzędzie w Poznaniu. Według danych policyjnych, w stolicy Wielkopolski obecnie znajduje się aż 1400 ciągników. Inne źródła wskazują, że liczba ta może sięgnąć nawet 2000.

Protest rolników na DK 11 Budzyń

Z najnowszych informacji dotyczących sytuacji drogowej, na DK 94 i A4 w rejonie Strzelec Opolskich utworzył się 6-kilometrowy łącznik. Dalsza podróż tą trasą jest niemożliwa od strony Pyskowic do Bytomia. DK 45 oraz trasa Krapkowice-Opole także jest nieprzejezdna. Ponadto, na DK 81 w kierunku Skoczów – Żory występuje zator o długości 12 km. Droga krajowa DK 47 prowadząca do Zakopanego również stoi, tworząc znaczne utrudnienia w ruchu. Kierowcy na DK 73 napotykają trudne warunki, zwłaszcza za Szczucinem w kierunku Buska-Zdroju, gdzie utworzył się zator sięgający aż do Pacanowa.

Na trasie S7 pod Lesznem występują bardzo trudne warunki ruchu, powstał zator o długości – aż 35 km!

Protest rolników Mińsk Mazowiecki
spot_img

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x