środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Rolnicy nie sprzedają, przetwórcy ostrożnie podchodzą do zakupów [CENY W SKUPACH 2024]

spot_img

Krajowy rynek zbóż nadal boryka się z wyjątkowymi trudnościami, które wpływają na płynność handlu. Ceny zbóż utrzymują się w tendencji spadkowej, a na koniec ostatniego tygodnia odnotowano nawet zaostrzenie tego trendu. Sytuację komplikuje umiarkowana liczba ofert sprzedaży ziarna, co głównie wynika z niechęci rolników do sprzedawania zbóż po obecnych cenach.

Ruch w skupach jest niewielki

Największą podażą na rynku cieszy się pszenica paszowa i pszenżyto. Zauważalnie mniejsza jest podaż jęczmienia, a zwłaszcza owsa. Duże gospodarstwa z reguły wstrzymują się ze sprzedażą, co wprowadza dodatkową niestabilność na rynku. Chociaż obecnie ziarno jest łatwiej dostępne od firm handlowych i mniejszych gospodarstw, większe gospodarstwa z reguły wstrzymują się z aktywnością handlową. Oczekuje się, że większa liczba ofert sprzedaży pojawi się prawdopodobnie dopiero w okresie zbliżającym się wiosny.

Ceny zbóż w kraju pozostają pod silną presją spadkową

W dalszym ciągu, krajowi przetwórcy zachowują ostrożność i unikają większych zakupów, ograniczając się głównie do nabywania surowca na lokalnych rynkach oraz bazując na wcześniej zawartych kontraktach. Wytwórnie pasz również ograniczają zakupy, co wpływa na całościowy popyt na ziarno. Młyny starają się nabywać surowiec „na bramie” w relatywnie niskich cenach, próbując w ten sposób zrównoważyć wcześniejsze zakupy ziarna po wyższych cenach.

Mimo ograniczonej podaży ziarna na rynku, ceny zbóż w kraju pozostają pod silną presją spadkową. Obejmuje to wpływ zniżkujących cen na giełdach światowych, konkurencyjne oferty eksporterów oraz umiarkowany popyt ze strony przetwórców.

CENY ZBÓŻ W KRAJU LUTY 2024

W zależności od regionu kraju, ceny zbóż z dostawą w styczniu/lutym br. na podstawie danych Izby Zbożowo-Paszowej kształtowały się następująco (wg stanu na 2 lutego br.):

  • Pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250): 820-880 PLN/t,
  • Pszenica paszowa: 720-780 PLN/t,
  • Żyto konsumpcyjne: 590-640 PLN/t,
  • Żyto paszowe: 530-590 PLN/t,
  • Pszenżyto: 640-700 PLN/t,
  • Jęczmień paszowy: 700-770 PLN/t,
  • Owsa paszowego: 850-920 PLN/t,
  • Kukurydza: 650-730 PLN/t,
  • Rzepak: 1760-1820 PLN/t.

źródło: Izba Zbożowo-Paszowa

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x