środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Prognozy cen żywności. W jakim kierunku zmierzamy?

spot_img

Mimo że dane za czerwiec wskazują na spowolnienie wzrostu cen, a światowy indeks cen żywności nadal maleje, nie oznacza to automatycznie obniżki cen artykułów spożywczych w sklepach.

prognozy cen żywności

Ceny wciąż utrzymują się na wysokim poziomie

W czerwcu nastąpił wzrost cen produktów i usług dla konsumentów o 11,5% w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku, wynika to z informacji udostępnionych przez GUS. Mimo że jest to najniższy wskaźnik od marca 2022 roku, kiedy inflacja wynosiła 11%, nadal utrzymuje się na niezwykle wysokim poziomie, który nie był obserwowany od wielu lat.

“To, że stopa inflacji wykazuje oznaki złagodzenia, nie oznacza, że ceny wrócą nagle do poziomów z 2020 roku. Obecnie mamy do czynienia ze spadkiem dynamiki ich wzrostu, nie obniżeniem. Nawet jeśli zobaczymy niższe ceny w sklepach, to odmrożenie cen energii oraz zniesienie obowiązującej zerowej stawki VAT na żywność z końcem roku, podbije je ponownie” – mówi Marcin Stradowski, Partner w firmie handlowej Foodcom S.A. 

Ceny żywności na globalnych rynkach spadają, ale to nie oznacza obniżek w sklepach

Optymistyczne mogą wydawać się pojawiające się w mediach doniesienia o spadających cenach żywności na rynkach globalnych. Z opublikowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wynika, że indeks cen żywności w czerwcu osiągnął średnio 122,3 pkt (spadek o 1,4% w stosunku do maja 2023 r.). Do spadku przyczyniły się zniżki cen cukru, olejów roślinnych, zbóż i produktów mlecznych, podczas gdy ceny mięsa pozostały stosunkowo stabilne. 

“Wyznaczany przez FAO wskaźnik można traktować jako pewien element służący do przewidywania cen żywności w Polsce. Jednak indeks ten pokazuje ceny żywności nieprzetworzonej, a na kształtowanie się cen produktów końcowych ma przecież wpływ szereg czynników, tj. koszty pracy, energii, transportu, magazynowania, opakowań czy marże handlowe sklepu i dystrybutora. Co więcej, wskaźnik wyznaczany przez FAO pomija owoce czy warzywa, których ceny odgrywają znaczną rolę w koszyku inflacyjnym” – komentuje ekspert.

Co z cukrem?

Cukier jest jednym z produktów, które przyczyniły się do spadków na światowych rynkach żywności. Jednak w Polsce nadal pozostaje jednym z najdroższych produktów spożywczych. Wkrótce dowiemy się, czy jego cena wzrośnie ponownie, pomimo już wysokiego poziomu. Przełom trzeciego i czwartego kwartału tego roku przyniesie pierwsze szacunki dotyczące globalnej produkcji cukru. Niestety, perspektywy dla konsumentów nie są optymistyczne, co innego dla plantatorów.

“Niższe niż w poprzednim sezonie wyniki kampanii cukrowniczej 2022/23 i spadek łącznej światowej produkcji cukru, prognozowane ograniczenie eksportu z Indii, drugiego największego światowego producenta, topniejące globalne zapasy przy jednoczesnej wyższej konsumpcji, wzrost kosztów energii, produkcji oraz całego procesu logistycznego – wszystko wskazuje na to, że wysokie ceny cukru zostaną z nami jeszcze kilka miesięcy, jeśli nie do następnego roku” – dodaje Marcin Stradowski. 

Warto pamiętać, że cukier to nie tylko produkt w kilogramowym opakowaniu, który stoi na sklepowych półkach. Jest on składnikiem wielu innych produktów żywnościowych tj. napoje, słodycze, co oznacza, że zdrożeją one wraz z podwyżkami cen cukru. 

źródło:foodcom.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x