wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Dolar kosztuje tyle co przed wojną na Ukrainie, a euro notuje poziomy niewidziane od 3 lat

spot_img

Od października ubiegłego roku obserwujemy na rynku walutowym systematyczne umacnianie się krajowej waluty. Jest to związane głównie z trendem spadku wartości dolara amerykańskiego do euro, ale też wynika z dużego popytu na polskie obligacje i akcje ze strony inwestorów zagranicznych.

W konsekwencji kurs USD spadł w ostatnich dniach znacznie poniżej 4 zł i jest najniższy od wybuchu wojny na Ukrainie.

Jednocześnie europejska waluta oscyluje już od połowy czerwca wokół poziomu 4,45 zł. Warto zauważyć, że są to poziomy niewidziane od 3 lat.

Niskie kursy walut wpływają pozytywnie na spadek tempa inflacji, ponieważ importowane towary konsumpcyjne stają się wyraźnie tańsze.

Silny złoty, chociaż dobry dla konsumentów, to jest jest oczywiście niekorzystny dla eksporterów. Wielu z eksporterów potrafi się jednak zabezpieczać przed niekorzystną zmianą kursów walut i ci mają teraz dużą przewagę nad resztą.

Notowania USD/PLN i EUR/PLN

Źródło cen: narchart.com

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x