sobota, 27 lipca, 2024
spot_img

Sejm przyjął nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa 

spot_img

W czwartek Sejm przyjął nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, która ma na celu usprawnienie zarządzania państwowym zasobem ziemi przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Sejm przyjął nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa 

Zmiana sposobu naliczania czynszu dzierżawneg

Jednym z rozwiązań przewidzianych w nowelizacji jest zmiana sposobu naliczania czynszu dzierżawnego za nieruchomości rolne wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obecnie czynsz jest liczony na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy w półroczu poprzedzającym termin płatności. Nowa regulacja zakłada, że czynsz będzie ustalany na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy za jedenaście kwartałów poprzedzających termin płatności. Zmiana ta ma na celu zredukowanie gwałtownych wahań w wysokości czynszów.

Rewolucja w przekazywaniu gruntów

Kolejnym ważnym punktem nowelizacji jest umożliwienie Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa przekazywania gruntów Lasom Państwowym w drodze umowy. Dotychczas takie przekazania odbywały się na podstawie decyzji administracyjnej wydawanej przez starostę na wniosek KOWR. Teraz możliwe będzie przekazywanie gruntów z przeznaczeniem na las oraz grunty służące do gospodarskiego leśnego, na których nie można prowadzić racjonalnej gospodarki rolniczej.

Nowelizacja umożliwia kontynuację działalności rolniczej dla zadłużonych rolników

Nowelizacja wprowadza również możliwość kontynuowania działalności rolniczej przez osoby fizyczne lub prawne, które posiadają zadłużenie związane z prowadzoną działalnością rolniczą. KOWR będzie mógł nabyć nieruchomość rolą będącą ich własnością i spłacić całość lub część ich zobowiązań. Następnie zostanie zawarta umowa dzierżawy tej nieruchomości z dotychczasowym właścicielem, bez konieczności przeprowadzania przetargu.

Wydłużenie terminu spłaty należności

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa otrzymuje również możliwość wydłużenia terminu spłaty należności. Okres ten nie może przekraczać 25 lat i będzie równy okresowi odroczenia spłaty udzielonemu wcześniej. 

Wyłączenie przepisów o ustroju rolnym dla nieruchomości rolnych poniżej 0,3 ha

Kolejną istotną zmianą jest wyłączenie stosowania przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego w przypadku nieruchomości rolnych, których powierzchnia użytków rolnych jest mniejsza niż 0,3 ha.

Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu, wszystkie te zmiany mają na celu usprawnienie zarządzania państwowym zasobem ziemi i stworzenie lepszych warunków dla rolników oraz podmiotów gospodarczych prowadzących działalność rolniczą. Nowelizacja ma przyczynić się do bardziej stabilnego i efektywnego funkcjonowania sektora rolnego w Polsce.

Co sądzicie o tej nowelizacji?  Czy te zmiany były potrzebne? Dajcie znać w komentarzach!

źródło:pracodawcyrolni.pl

Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x