czwartek, 23 maja, 2024
spot_imgspot_img

WAŻNE! Aplikacja suszowa ma ruszyć na dniach. Kiedy dokładnie?

spot_img

Wczoraj miała miejsce konferencja prasowa z udziałem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa. Na briefingu omówiono zagadnienia związane z kredytami płynnościowymi oraz skupem malin, lecz nie zabrakło także tematu, na który wszyscy niecierpliwie oczekiwali. Minister poinformował, że aplikacja suszowa jest w trakcie prac naprawczych i ma  ruszyć już 20 lipca.

aplikacja suszowa

Aplikacja suszowa ruszy w drugiej połowie lipca

 “Aplikacja jest obecnie poprawiana i ponownie ruszy około 20 lipca. Odpowiadając na pytania rolników, informuję, że nie przeszkadza, jeżeli zebrali już zboże. Jeżeli chodzi o aplikację, to można oszacować szkody również po zbiorach. Naszym celem jest wypracowanie takiej aplikacji, aby była ona funkcjonalna i pozwalała na obiektywne szacowanie strat” – powiedział minister Robert Telus.

Wniosek przez aplikację suszową lub oszacowanie szkód przez komisję

Jak czytamy na stronie ministerstwa, rolnik będzie musiał złożyć wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy, tak jak to ma miejsce od 2020 r., za pośrednictwem aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”. Aplikacja zostanie ponownie uruchomiona około 20 lipca br. Jeżeli jednak poszkodowany w wyniku suszy rolnik chciałby, aby oszacowania szkód dokonała również komisja, wówczas powinien zgłosić to, tak jak w przypadku pozostałych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w terminie umożliwiającym ich oszacowanie. Na podstawie wniosku rolnika i raportu oszacowania szkód sporządzonego przez komisję aplikacja „sporządzi” protokół lub kalkulację. Jeżeli różnica między szacunkami aplikacji i komisji nie będzie większa niż 25proc., będzie wypłacana wyższa kwota odszkodowania 

Przepisy prawa z zakresie powoływania komisji szacujących straty są obecnie na końcowym etapie procedowania i mają zostać podpisane dzisiaj.

Co dalej z kryzysem na rynku malin?

Minister Telus skomentował także sytuację na rynku malin. Oprócz uruchomionych dopłat do skupu z udziałem Skarbu Państwa na terenie województwa lubelskiego  i interwencjach UOKIK poinformował o planowanej nowej pomocy w formie dopłat do oprocentowania kredytów bankowych.

“Każda firma, która skupuje owoce miękkie od polskiego rolnika lub prowadzi działalność w zakresie mrożenia tych owoców będzie mogła otrzymać niskooprocentowany kredyt w wysokości do 40 mln zł na 18 miesięcy z dopłatą państwa” – powiedział Robert Telus.

Kredyty płynnościowe dla rolników są już dostępne

Telus przekazał także, że zostały już uruchomione kredyty płynnościowe dla rolników. Rolnicy mogą się o nie ubiegać w bankach współpracujących z ARiMR. Są to: Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., SGB-Bank SA, BNP Paribas Bank Polska S.A., BNP Paribas Bank Polska S.A., Krakowski Bank Spółdzielczy, Santander Bank Polska S.A., Credit Agricole Bank Polska S.A.

“Czekam jednocześnie na zgodę KE, która umożliwi stosowanie dopłat do oprocentowania wszystkich kredytów płynnościowych niezależnie od wielkości gospodarstwa do 60 miesięcy” – poinformował minister.

Na chwilę obecną limit akcji kredytowej wynosi 2,7 mld zł, w miarę potrzeb będzie podwyższany do 10 mld zł.

źródło: MRIRW

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x