środa, 22 maja, 2024
spot_imgspot_img

Problem z wnioskiem suszowym? MRiRW broni aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”

spot_img

Głosy krytyki wobec skuteczności aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą” nie milkną, zwłaszcza w kontekście wypłaty pomocy rolnikom dotkniętym suszą. W odpowiedzi na obawy wyrażane przez Zarząd KRIR w kontekście szacowania szkód spowodowanych suszą, MRiRW przedstawiło swoje stanowisko. Resort argumentuje, że aplikacja „Zgłoś szkodę rolniczą” działa zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz jest oparta na solidnych podstawach prawnych.

MRIRW: Algorytm ustalania wysokości szkód został opracowany zgodnie z przepisami prawa

W odpowiedzi na zaniepokojenie wyrażane przez Zarząd KRIR w kontekście szacowania szkód spowodowanych suszą, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło swoje stanowisko. Resort argumentuje, że aplikacja „Zgłoś szkodę rolniczą” działa zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i posiada mocne podstawy prawne.

Algorytm ustalania wysokości szkód za pomocą tej aplikacji został opracowany zgodnie z przepisami prawa. Resort podkreśla, że pomoc jest udzielana jedynie w przypadku szkód spowodowanych suszą, zgodnie z definicją zawartą w przepisach o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi szczegółowo wyjaśnia, że szkody spowodowane suszą oznaczają szkody wynikłe z obniżenia klimatycznego bilansu wodnego poniżej określonych wartości dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb. Aplikacja „Zgłoś szkodę rolniczą” uwzględnia więc wyłącznie szkody wynikłe z tego konkretnego zjawiska, ignorując inne niekorzystne warunki atmosferyczne czy błędy w agrotechnice.

Wniosek w edycji? Nie został prawidłowo podpisany

Dodatkowo, resort informuje, że jeśli po zalogowaniu do aplikacji widnieje status „wniosek w edycji”, nie ma możliwości wygenerowania i pobrania protokołu lub kalkulacji. Jest to spowodowane tym, że wniosek taki nie został skutecznie podpisany Profilem Zaufanym, co wyjaśnia administrator aplikacji.

To nie pierwszy raz, gdy aplikacja suszowa nie spełnia swoich założeń. W świetle tych dyskusji i wątpliwości, istotne jest, aby Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło działania mające na celu usprawnienie działania aplikacji oraz zapewnienie bardziej transparentnego i sprawiedliwego procesu wypłaty pomocy rolnikom.

źródło: KRIR

Napisz komentarz

4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Grażyna
Grażyna
1 miesiąc temu

Wielkie oszustwo!! Komisja z Gminy chodziła po moich polach stwierdziła 80 % straty na bobiku.urósł troczę powyżej kolana i jak słupy telegraficzne przy obsadzie 300 kg na 1 ha taka była susza na jare uprawy a Agencja przez aplikację wyliczyczyła stratę poniżej 30 % , .Tak oszukują rolników.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x