środa, 22 maja, 2024
spot_imgspot_img

Przedstawiono stawki płatności w ramach ekoschematu „Dobrostan zwierząt” za 2023 r.

spot_img

Trochę musieliśmy czekać na oficjalne stawki w ramach ekoschematu „Dobrostan Zwierząt” dla wniosków o dopłaty bezpośrednie z 2023 roku. W końcu Ministerstwo Rolnictwa ujawniło projekt rozporządzenia. Na jakie stawki dopłat mogą liczyć posiadacze zwierząt gospodarskich?

Stawki płatności dobrostanowych za 2023 rok są wyższe niż zakładano

Chociaż ARiMR od ponad miesiąca rozdziela płatności końcowe z uwzględnieniem ekoschematów obszarowych, ci rolnicy utrzymujący zwierzęta gospodarskie musieli uzbroić się w cierpliwość. MRiRW przekazało, że budżet na płatności w ramach ekoschematu „Dobrostan Zwierząt” za 2023 rok przekracza 199 milionów euro, co przekłada się na 923 miliony złotych. To spora suma, mająca wspierać rolnictwo zrównoważone oraz zapewnić dobrostan zwierząt.

Stawki płatności dobrostanowych za 2023 rok są wyższe niż zakładano w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, co jest efektem korzystnego kursu euro. Kurs wynosi 4,6283 zł za 1 euro. 

Projektowane stawki płatności dobrostanowej w odniesieniu do świń i bydła

W projekcie rozporządzenia opublikowanym przez resort rolnictwa przedstawiono szczegółowe stawki płatności dla bydła i świń w ramach ekoschematu, uwzględniające różne warianty hodowli. Prezentują się one następująco:

Projektowane stawki płatności dobrostanowej w odniesieniu do pozostałych gatunków zwierząt

W projekcie rozporządzenia opublikowanym przez resort rolnictwa przedstawiono stawki płatności dla owiec, kóz, koni, kurcząt, indyków i brojlerów w ramach tego ekoschematu. Prezentują się one następująco:

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) zaznaczyło, że płatności dla różnych grup technologicznych zwierząt gospodarskich przyznawane według ustalonych progów degresywności. Dla zwierząt, takich jak lochy, tuczniki, krowy mleczne, krowy mamki i owce, rolnicy otrzymują:

  • Do 100 DJP – 100% płatności.
  • Od 100 do 150 DJP – 75% płatności.
  • Powyżej 150 DJP – brak płatności.

Istnieje klauzula wyjątkowa: W przypadku rolników ubiegających się o płatności dla zwierząt utrzymywanych w systemie rolnictwa ekologicznego na uproszczonych zasadach, zasady degresywności nie mają zastosowania.

Kiedy wypłata pieniędzy za ekoschemat „Dobrostan zwierząt”?

Kiedy rolnicy zobaczą pieniądze za ekoschematy na swoich kontach? Projekt rozporządzenia w sprawie stawek dobrostanowych został przekazany do konsultacji społecznych. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) zapewnia, że po oficjalnym opublikowaniu rozporządzenia w Dzienniku Ustaw, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przystąpi do obliczeń i wypłaty tych środków. Oznacza to, że rolnicy będą musieli jeszcze chwilę poczekać.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x