czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Porozumienie w sprawie rynku rolnego podpisane! Jakie postulaty zobowiązał się spełnić Kowalczyk?

spot_img

Nerwowa atmosfera panowała podczas negocjacji pomiędzy rządem a reprezentantami sektora rolno-spożywczego, które odbyły się w Ministerstwie Rolnictwa w środę. Zorganizowane w formule okrągłego stołu dyskusje trwały aż do późnych godzin wieczornych, gdyż przedstawiciele grozili, że nie opuszczą resortu, jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione. Ostatecznie w podpisanym porozumieniu znalazło się aż 11 punktów, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego Polski oraz stabilizację sytuacji na krajowym rynku rolnym. 

Porozumienie w sprawie rynku rolnego podpisane! Jakie postulaty zobowiązał się spełnić Kowalczyk?
zdj: MRIRW

Obrady okrągłego stołu w MRIRW: 11 godzin burzliwych dyskusji i 11 postulatów

Wśród postulatów reprezentantów sektora rolno-spożywczego, które minister Kowalczyk zobowiązał się spełnić znalazło się: 

 1. Przywrócenie oraz wprowadzenie kaucji na tranzyt i na artykuły rolno spożywcze z Ukrainy do poziomu równowagi cenowej z cenami na rynku polskim.
 2. Wprowadzenie tarczy dla branży rolno-spożywczej wysokości co najmniej 10 000 000 000 zł jaką rekompensaty z tytułu kryzysu na rynku zbóż rzepaku i artykułów rolno-spożywczych wywołanych rosyjską agresją na Ukrainę.
 3. Zdjęcie z polskiego rynku do końca czerwca 2023 r. nadmiaru zbóż i rzepaku poprzez eksport oraz wykorzystanie na cele energetyczne.
 4. Wprowadzenie nowelizacji ustawy o biopaliwach wg załącznika przygotowanego przez Polską Koalicję Biopaliw i Pasz białkowych w terminie do końca maja 2023 r. jako ważnego elementu stabilizacji dochodów rolniczych.
 5. Dokonanie zmian w budżecie krajowego planu strategicznego dla WPR na lata 2023– 2027 poprzez zwiększenie poziomu dofinansowania z budżetu krajowego do maksymalnego poziomu dopuszczalnego przez Komisję Europejską zgodnie z rozporządzeniem w sprawie krajowego planu strategicznego.
 6. Dopłaty do transportu dla rolników i podmiotów zajmujących się obrotem zbóż wysokości 100, 150, 200 zł do 1 t pszenicy kukurydzy i rzepaku w zależności od ogóle odległości do portów bałtyckich (Rząd RP wystąpi o zgodę do KE na udzielenie pomocy).
 7. Wprowadzenie do obrotu z Ukrainą jedynie paliw z dodatkiem biokomponentów krajowego pochodzenia to jest do oleju napędowego – 20%, do etyliny – 10%.
 8. Rozwój infrastruktury transportowej, magazynowej przeładunkowej.
 9. Zwiększenie przepustowości portów.
 10. Priorytetyzacja transportu i przeładunku zboża względem innych towarów.
 11. Otwarcie nowych rynków poprzez:
 • promocję polskiego zboża i produktów zbożowych; 
 • realne wsparcie dyplomacji ekonomicznej; 
 • efektywną współpracę służb dyplomatycznych ministerstwa spraw Zagranicznych i agencji rządowych sektorem handlowym; 
 • sprawne uzgodnienie fitosanitarne ujednolicenia sposób działania poszczególnych placówek fitosanitarnych w Polsce.

Prezes ZTR: Po trzech miesiącach od protestów w Hrubieszowie wreszcie zauważono problem, ale optymizm jest ograniczony

“Wreszcie po 11 godzinach burzliwych rozmów ustalono listę najważniejszych postulatów. Należy powiedzieć, że wreszcie po trzech miesiącach od pierwszego protestu w Hrubieszowie zauważony został problem i nie usłyszeliśmy jedynie odpowiedzi “nie da się”. Nie mniej nasz optymizm jest bardzo ograniczony i teraz bacznie musimy obserwować wprowadzenie poszczególnych postulatów do realizacji” – powiedział Marcin Sobczuk Prezes ZTR.

Zamojskie Towarzystwo Rolnicze oraz Stowarzyszenia „Oszukana Wieś”  zaproponowało też indywidualne postulaty od siebie w imieniu rolników. Brzmią ono następująco: 

1. Natychmiastowe zatrzymanie importu wszystkich produktów rolnych  sprowadzanych z Ukrainy poprzez wszelkie możliwe kontrole jakościowe i sanitarne na wszystkich przejściach granicznych, według wymogów jakim podlegają rolnicy w UE.

2. Uruchomienie osobnego nabrzeża dla przeładunku płodów rolnych z Ukrainy.

3. Wprowadzenie dopłat eksportowych w wysokości 200 zł do tony celem konkurencyjności zbóż na rynkach światowych.

4. Wprowadzenie 50% cła na produkty rolne przekraczające granicę z Ukrainą zgodnie z artykułem 4 punkt 1 z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/870 z dnia 30 maja 2022 r.

5. Wprowadzenie wymogu informowania na specjalnie utworzonej stronie Ministerstwa Rolnictwa, kto jest importerem, końcowym odbiorcą i przetwórcą sprowadzanego zboża. Czas realizacji 14 dni.

6. Natychmiastowe uruchomienie przez Elewarr skupu interwencyjnego lub wykup w magazynach rolników z odbiorem do końca czerwca wszystkich gatunków zbóż oraz rzepaku. Czas realizacji 14 dni.

Ile z tych działań zostanie podjętych? Będziemy monitorować aktywność rządu i bieżąco informować o postępach.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jan
jan
1 rok temu

Opublikować kto sprowadzić zboże oleje soję z ukrainy dlaczego nie chcą opublikować Pan Kowalczyk Pan Ojciechowski są odpowiedzialni za istniejącą sytuacje. Dopłaty do wszystkiego to destabilizacja rynku KOWR zamiast pomagać to zajmuje się konkursami na najładniejszą świąteczną babkę to kpina mówi się o soji i jej opłacalności w uprawi jednocześnie przedłuża się stosowanie sojiGMO w paszach Panie Wojciechowski tak ma wyglądać zielony ład .

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x