sobota, 24 lutego, 2024

Płatności bezpośrednie od 18 października?

spot_img

W piątek, 20 sierpnia br., na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt Rozporządzenia o płatnościach bezpośrednich w 2021 r. Zgodnie z jego zapisami wypłata zaliczek na płatności bezpośrednie dla polskich rolników z funduszy Unii Europejskiej, ruszyć ma 18 października br. Zaliczki sięgać będą rzędu 70 procent kwot przypadających na poszczególnych rolników. 

70 procent kwot 

Projekt rozporządzenia przygotowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a w jego uzasadnieniu czytamy, że:

„Wypłata zaliczek na poziomie 70 procent od dnia 18 października 2021 r., pozwoli w maksymalnym stopniu wykorzystać potencjał tego instrumentu w poprawie płynności finansowej gospodarstw. Uwzględniono przy tym możliwości finansowe budżetu państwa w zakresie prefinansowania zaliczek na poczet płatności ostatecznie finansowanych z budżetu Unii Europejskiej.” 

Konieczna decyzja Rządu

MRiRW dodaje też, że zaliczki na poczet płatności bezpośrednich będą wypłacane wyłącznie w ramach limitu wydatków zaplanowanych na ten cel w ustawie budżetowej na 2021 r. Po międzyresortowych uzgodnieniach projekt rozporządzenia trafi pod obrady Rady Ministrów (Rządu) RP. 
 
Źródła: MRiRW, Rządowe Centrum Legislacji 
Foto: Pixabay 

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x