środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Powstała Rada Rynku Rolnego

spot_img

Zależy nam na tym, aby rolnicy mogli dobrze i bezpiecznie sprzedawać swoje produkty. Giełdowy Rynek Rolny na Towarowej Giełdzie Energii gwarantuje odbiór towarów, zapłatę za produkty rolne oraz jest pewnym instrumentem na rynku. Ponadto umożliwia szeroką gamę nabywców dla producentów rolnych – jest to bezpieczna sprzedaż po cenach rynkowych. Projekt, w który zaangażowało się Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest projektem dobrym dla przetwórców towarów rolno-spożywczych i producentów rolnych – powiedział Ryszard Bartosik, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w cotygodniowym „Wideokomentarzu GPW” zamieszczonym na oficjalnym kanale Giełdy w mediach społecznościowych.

W skład Rady Rynku Rolnego wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. Prof. Wacława Dąbrowskiego, Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Izby Gospodarczej Handlowców Przetwórców Zbóż i Producentów Pasz, Krajowej Federacji Producentów Zbóż, Grupy Producenckiej Lubuszanie, Krajowego Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, Polskiego Związek Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego oraz Polskiego Stowarzyszenie Producentów Oleju oraz przedstawiciele Grupy Kapitałowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GK GPW).  

– Uczestnicy rynków rolnych wskazywali, że brakuje im narzędzia, które pozwalałoby na dokonywanie transakcji w formie rynku spotowego, a w przyszłości być może w innych wersjach rynków rolnych. Należy docenić duży potencjał Polski, jeżeli chodzi o produkcję rolną w Unii Europejskiej i możliwości eksportowe, które wychodzą również poza Europę, do tzw. państw trzecich północnej Afryki, czy Bliskiego Wschodu. Ważne jest, żeby istniały narzędzia, które pozwalają z tego korzystać. W wyniku takich zapotrzebowań powstał Giełdowy Rynek Rolny, który jest nowoczesnym narzędziem opartym na światowych trendach, stosowanym powszechnie na świecie i stosowanym w Polsce od 2020 roku – podkreślił Mateusz Balcerowicz, Dyrektor Departamentu Innowacji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

W ramach Rady będą poruszane tematy w zakresie produktów rolno-spożywczych, poprawy płynności, kierunku rozwoju rynku, zmian regulacyjnych i prawnych dotyczących funkcjonowania GRR oraz Systemu Magazynów Autoryzowanych.

– Na Giełdowym Rynku Rolnym można prowadzić obrót trzema produktami: pszenicą, żytem oraz kukurydzą. Początki tego rynku trafiły na trudny okres spowodowany przez pandemię koronawirusa, jednakże jako Grupa Kapitałowa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie mamy bardzo ambitne plany dotyczące rozwoju tego segmentu naszej oferty. Przede wszystkim chcemy wprowadzać kolejne produkty do oferty Giełdowego Rynku Rolnego. Już wkrótce będzie to rzepak, a potem następne. Do funkcjonującego już rynku kasowego z dostawą fizyczną, chcemy dobudować w przyszłości rynek instrumentów pochodnych. Pozwoli to uczestnikom rynku giełdowego na zabezpieczenie cen transakcji oraz zwiększy konkurencyjność sektora rolniczego w Polsce. Rozwój Giełdowego Rynku Rolnego jest naszym wysokim priorytetem, dlatego też powołaliśmy Radę Rynku Rolnego, w skład której weszli przedstawiciele rolniczych organizacji branżowych, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Rada ma charakter konsultacyjny i doradczy. Wierzymy, że w ramach jej prac wypracowane zostaną rekomendacje odnośnie do przyszłych kierunków rozwoju Giełdowego Rynku Rolnego, a także do rozwiązań które będą na nim wprowadzane – podsumowała Izabela Olszewska, Członek Zarządu GPW.

Giełdowy Rynek Rolny prowadzony przez Towarową Giełdę Energii oferuje obrót pszenicą, żytem oraz kukurydzą. Sprzedaż i zakup produktów rolnych jest możliwy w ramach sesji prowadzonych w każdą środę lub na aukcjach zwoływanych na wniosek oferenta. Podstawą działania Giełdowego Rynku Rolnego jest System Magazynów Autoryzowanych, czyli sieć magazynów przystosowanych do przechowywania zbóż, zorganizowana przez TGE w celu zapewnienia możliwości składowania towaru będącego przedmiotem obrotu giełdowego i prowadzenia rozliczeń w towarze. Obecnie w ramach systemu działa 51 magazynów autoryzowanych.

„Wideokomentarze GPW” zamieszczane są na oficjalnym koncie Giełdy na portalu YouTube.

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x