środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Dopłaty bezpośrednie 2024 – wydłużono termin składania wniosków! [AKTUALIZACJA]

spot_img

Jest nowy termin na składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie 2024! Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na swojej stronie internetowej poinformowało o wydłużeniu terminu składania wniosków w tegorocznej kampanii o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Na wniosek środowisk rolniczych termin na złożenie wniosków został wydłużony o kolejne dwa tygodnie.

Dopłaty bezpośrednie 2024 – nowy termin na złożenie wniosków

Początkowo termin na składanie wniosków o płatności bezpośrednie i przejściowe wsparcia krajowe w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 kończył się 15 maja. W komunikacie Ministerstwa rolnictwa z 7 maja pierwotnie termin został wydłużony do 17 czerwca. Z kolei 3 dni później, 10 maja resort rolnictwa poinformował o kolejnym wydłużeniu terminu na złożenie wniosków o płatności bezpośrednie.

W związku z licznymi zmianami wprowadzonymi przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już podczas już trwającego naboru, minister rolnictwa Czesław Siekierski wydał decyzję o wydłużeniu terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie na rok 2024. Zmiany te dotyczyły m. in. warunków spełnienia normy GAEC7 i GAEC8 oraz konieczności dostosowania platformy do nowych wytycznych. Na wniosek licznych postulatów organizacji rolniczych termin został wydłużony ponownie.

Do kiedy można złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie 2024?

Jak czytamy w komunikacie MRiRW, nowy termin na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie mija 1 lipca 2024 roku.. Z kolei zmiany do wniosków można zgłaszać do 16 lipca br. Zmiana terminów dotyczy płatności bezpośrednich, przejściowego wsparcia krajowego oraz działań obszarowych w ramach II filaru WPR.

ARiMR przewiduje także ewentualne opóźnienia. W takiej sytuacji wniosek o przyznanie płatności może być także złożony później – w terminie 25 dni kalendarzowych po 1 lipca, tj. do 26 lipca 2024 r. Należy wówczas pamiętać, że w przypadku opóźnienia będzie jednak stosowane zmniejszenie płatności w wysokości 1 proc. należnej kwoty płatności za każdy dzień roboczy.

Terminy składania wniosków o Płatność dla małych gospodarstw

Wyżej wymienione terminy nie dotyczą jednak wniosków o przyznanie nowych form płatności bezpośrednich tj.: Płatności dla małych gospodarstw oraz Płatności w ramach ekoschematu „Grunty wyłączone z produkcji”.

W tym zakresie będą przygotowane odrębne przepisy, zgodnie z którymi do 31 sierpnia 2024 r. możliwe będzie:

  • wnioskowanie o Płatność dla małych gospodarstw oraz
  • zmiana wniosku, która będzie polegała na zawnioskowaniu o płatność w ramach nowego ekoschematu.

Rolnicy, którzy będą chcieli otrzymać Płatność dla małych gospodarstw oraz płatność w ramach nowego ekoschematu, muszą najpierw złożyć standardowy wniosek w podstawowym terminie – na obecnie obowiązujących zasadach.

Bernadetta Ryńska
Bernadetta Ryńska
Rolnik z pasji i wykształcenia, doświadczenie czerpie prowadząc rodzinne gospodarstwo. Zainteresowania: hodowla roślin, nasiennictwo, innowacje w rolnictwie.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x