czwartek, 30 maja, 2024
spot_imgspot_img

Jak spełnić normę GAEC7 zgodnie z najnowszymi przepisami?

spot_img

W ostatnim komunikacie Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR zawarto informacje o planowanych zmianach w przepisach dotyczących spełnienia normy GAEC7 przez rolników. W jaki sposób rolnicy będą musieli dostosować swoje praktyki, aby sprostać wymogom dotyczącym ochrony środowiska? Są na to dwa sposoby.

Jak spełnić normę GAEC7 w 2024 r?

Nowe przepisy dają rolnikom dwie opcje, aby spełnić normę GAEC7 – zmianowanie lub dywersyfikacja upraw

Jeśli rolnik wybierze zmianowanie upraw, musi przestrzegać prostej zasady: na 40% swoich gruntów ornych nie może ponownie uprawiać tych samych roślin w kolejnym sezonie na tych samych obszarach. Natomiast, gdy decyduje się na dywersyfikację, stosuje się różne zasady w zależności od wielkości powierzchni posiadanych gruntów. 

  • od 10 do 30 ha gruntów ornych – należy posiadać 2 uprawy, z tym, że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75 proc. w strukturze zasiewów;
  • powyżej 30 ha gruntów ornych – należy posiadać 3 uprawy, z tym, że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75 proc., a dwie uprawy główne nie więcej niż 95 proc. w strukturze zasiewów.

Błąd dotyczący niespełnienia normy GAEC7

Warto podkreślić, że dla już złożonych lub planowanych wniosków, które zawierają błąd dotyczący niespełnienia normy GAEC7, istnieje możliwość weryfikacji poprawności poprzez sprawdzenie spełnienia warunku zmianowania. Ta opcja jest dostępna w dedykowanym panelu „Normy GAEC7” w sekcji „WNIOSEK i PODSUMOWANIE”. Alternatywnie, rolnicy mogą również przeprowadzić obliczenia dywersyfikacji poza systemem, opierając się na przedstawionych wyżej regułach.

Po wprowadzeniu zmian systemowych, aplikacja eWniosekPlus będzie na bieżąco prezentować spełnienie normy GAEC7 w odniesieniu do zarówno zmianowania, jak i dywersyfikacji upraw. Po spełnieniu któregoś z tych warunków, rolnik będzie mógł złożyć swój wniosek.

Dodatkowo, ARiMR informuje, że aktualnie trwają prace dostosowawcze w celu ułatwienia procedury ubiegania się o płatności dla małych gospodarstw. Po wprowadzeniu modyfikacji, możliwe będzie wnioskowanie o tę płatność poprzez dodanie odpowiedniego załącznika do wniosku lub wprowadzenie zmian w istniejącym wniosku. Wzór tego załącznika będzie udostępniony na stronie internetowej ARiMR.

Z uwagi na te zmiany, przewiduje się również wydłużenie terminu składania wniosków. ARiMR będzie na bieżąco informować o dalszych zmianach, niezwłocznie po ich wdrożeniu do aplikacji eWniosekPlus. Bądźcie z nami, aby być na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi procesu składania wniosków.

źródło: ARIMR

Napisz komentarz

4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x