niedziela, 16 czerwca, 2024
spot_img

25 lat PIGMiUR. Rozwój i wpływ na branżę rolniczą w Polsce. Sprawdź, jak dobrze znasz historię!

spot_img

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń rolniczych świętuje 25 lat działalności na rynku. Jest znana i kojarzona m.in. przez organizację we wrześniu największej plenerowej imprezy Agro Show w Bednarach. Oprócz tego co roku w maju organizuje Zielone Agro Show. Ta również plenerowa impreza od kilku lat odbywa się w Ułężu w woj. lubelskim. 

Izba w liczbach

PIGMiUR zrzesza 174 członków. Są to czołowi producenci maszyn rolniczych, przedstawiciele i dystrybutorzy największych światowych marek maszyn i urządzeń rolniczych oraz instytucje związane z branżą maszyn rolniczych. Wśród tych 174 członków jest 15 członków zwyczajnych, 122 członków nadzwyczajnych i 37 członków standardowych. Najwięcej członków jest z woj. wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego i dolnośląskiego. W 174 firmach członkowskich zatrudnionych jest ponad 20 tys. osób. Jest to 70 zakładów produkcyjnych, które generują 5 mld zł przychodu. 

Rys historyczny

PIGMiUR został zarejestrowany w 1999 roku. Wówczas było 103 członków, ale z każdym rokiem ich liczba systematycznie rosła. Wszystko jednak zaczęło się w 1998 roku w hotelu Kosmos, kiedy to odbyło się pierwsze spotkanie założycielskie w Toruniu i przyjęcie Statutu. W 1999 roku odbyła się rejestracji PIGMiUR i organizacja pierwszej edycji wystawy Agro Show. W tym roku będziemy świętować również 25 edycję Międzynarodowej Wystawy Agro Show w Bednarach. W 2000 roku PIGMiUR przystąpiła do Krajowej Izby Gospodarczej.

W 2002 roku odbyła się pierwsza edycja Wystawy Zielone Agro Show. W 2008 roku otwarto nową siedzibę przy ul. Poznańskiej w Toruniu. W 2009 nawiązano współpracę z organizacją CLIMMAR, która skupia dystrybutorów maszyn rolniczych. W 2015 roku odbyła się pierwsza edycja Wystawy Mazurskie Agro Show Ostróda. W 2019 r. wydano książkę Systemy Agrotroniczne, która służy nauczycielom w szkolnym i akademickim. Rok 2020 zapisał się przystąpieniem do Polskiej Izby Przemysłu Targowego. Natomiast rok później PIGMiUR przystąpiła do organizacji CEMA. W roku 2023 zorganizowano Kongres CLIMMAR. 

Działania izby

Do działań statutowych należy zaliczyć spotkania branżowe, prawo i legislacja, badania i analizy, współpraca międzynarodowa, homologacja i certyfikacja, szkolenia i działalność edukacyjna. Natomiast celem działalności Izby jest integracja firm z branży, reprezentowanie wspólnych interesów, wymiana poglądów i doświadczeń, koordynacja działań członków, współpraca z instytucjami skupionymi wokół branży rolniczej, współpraca z uczelniami i szkołami, organizacja specjalistycznych szkoleń, seminariów i konferencji, organizacja największych wystaw sprzętu rolniczego oraz pokazów polowych.

Warto przypomnieć, że w ubiegłorocznej edycji Agro Show uczestniczyło 691 wystawców, 126 zagranicznych z 19 krajów. Powierzchnia wystawy była określona na niemal 130 tys. m2. Z wystawą zapoznało się ponad 80 tys. zwiedzających. 25 jubileuszowa wystawa Agro Show odbędzie się w dniach 20-22 września. Co roku organizowane jest Zielone Agro Show & Animal Show. W ubiegłym roku brało w niej udział 140 wystawców, powierzchnia wystawy zajęła 14 tys. m2. W pokazach brało udział blisko 50 zestawów maszyn. Wystawę obejrzało 25 tys. zwiedzających. W tym roku Zielone Agro Show odbywa się w dniach 18-19 maja w Ułężu.

Ważna edukacja 

PIGMiUR zajmuje się również edukacją organizacją konkursów Mechanik na Medal, Młody Mechanik na Medal, Student na Medal. W ubiegłym roku odbył się finał konkursu EUROSKILS 2023, gdzie brązowy medal zdobył Rafał Piechaczek. Natomiast do Francji na worldskils France pojedzie Jakub Netter. Za nami już druga edycja Wiosennych Warsztatów z Agrotroniki. W dniach 11-12 kwietnia w szkoleniu uczestniczyło 84 nauczycieli ze szkół całego kraju. Specjaliści z firm i kadra z SGGW i UP w Poznaniu przeprowadzili 7 zadań. 

Zeszyty do ćwiczeń

PIGMiUR zakupiła licencję na przetłumaczenie i opracowanie zeszytów do ćwiczeń. Ich premiera będzie w czerwcu. Są one przygotowane z holenderskimi partnerami. Zeszyty zawierają bogaty zakres tematyczny. Będzie to doskonała pomoc dydaktyczna dla nauczycieli do prowadzenia zajęć praktycznych i lekcji.

Opracowania branżowe 

Co miesiąc PIGMiUR opracowuje raporty w zakresie rejestracji ciągników rolniczych i przyczep. Oprócz tego są podawane nastroje w branży. 

Obchody jubileuszu 25-lecia Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych odbyły się w Sopocie w dniach 25-26 kwietnia. Przy tej okazji odbyło się zebranie, gdzie wybrano nowego prezesa, którym został Przemysław Bochat. Nowemu prezesowi życzymy realizacji nowych wyzwań i dalszego rozwoju PIGMiUR. W imieniu redakcji chcieliśmy podziękować za wszystkie lata dobrej i owocnej współpracy.

Krzysztof Grzeszczyk
Krzysztof Grzeszczyk
Redaktor Naczelny, technika. Posiadam własne gospodarstwo rolne o profilu roślinnym i zwierzęcym, pochodzę z rodziny rolniczej i całe życie związany jestem z rolnictwem.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x