czwartek, 25 lipca, 2024
spot_img

Przetwórcy poszukują ziarna [CENY W SKUPACH 2024]

spot_img

Napływ ziarna na krajowy rynek wciąż pozostaje ograniczony, zwłaszcza jeśli chodzi o oferty sprzedaży kukurydzy oraz jęczmienia. Jak informuje IZP, pomimo tego, widoczny wzrost cen oferowanych przez eksporterów skutkował intensywną, choć krótkotrwałą, sprzedażą tego zboża z dostawą do portów, zarówno ze strony rolników, jak i przedsiębiorstw handlowych. Duże gospodarstwa, które wciąż dysponują zapasami zbóż, czekają na moment optymalny do ich sprzedaży na krajowym rynku.

Rolnicy wstrzymują sprzedaż, przetwórcy intensyfikują poszukiwania

Obecne prace polowe oraz wzrost cen zbóż na światowych giełdach, a także w krajowych cennikach, dodatkowo zachęcają rolników do wstrzymania się z wyprzedażą ziarna na rynek krajowy, w nadziei na dalszy wzrost cen.

Po stronie popytowej, przetwórcy wykazują większe zainteresowanie zakupem ziarna, co wynika ze zwiększonego popytu na rynku. Publikacja rozporządzenia dotyczącego dopłat do sprzedanego ziarna, którego opóźnienie przesunęło większą ilość ziarna na rynek, również przyczynia się do tego stanu rzeczy. Obecnie przetwórcy szukają dostaw ziarna w drugiej połowie maja i czerwcu, jednakże trudno jest znaleźć większe partie towaru. Wiele wskazuje na to, że większy handel ziarnem nastąpi po długim weekendzie majowym.

Ceny zbóż na koniec kwietnia 2024

Wzrost cen zbóż na światowych giełdach oraz nadal rosnące ceny zbóż z dostawą do portów, przy równoczesnym ograniczeniu podaży ziarna na krajowym rynku, przyczyniają się do utrzymania wyższych cen zbóż w kraju niż dotychczas. Według danych z 26 kwietnia br., ceny zbóż oferowane przez przetwórców z dostawą w kwietniu br. kształtowały się następująco w zależności od regionu kraju:

– Pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250): 770-880 PLN/t,

– Pszenica paszowa: 700-800 PLN/t,

– Żyto konsumpcyjne: 550-630 PLN/t,

– Żyto paszowe: 510-590 PLN/t,

– Pszenżyto: 620-700 PLN/t,

– Jęczmień paszowy: 660-750 PLN/t,

– Owies paszowy: 760-860 PLN/t,

– Kukurydza: 730-800 PLN/t,

– Rzepak: 1870-1950 PLN/t.

źródło: Izba Zbożowo-Paszowa

Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x