poniedziałek, 15 lipca, 2024
spot_img

Ceny kakao na światowych giełdach biją rekordy! Wzrost z 2 do 11 tys. funtów w rok

spot_img

Obecnie ceny kakao na światowych giełdach osiągnęły rekordowy poziom. Tona kakao przekracza 11 tysięcy dolarów amerykańskich. Ekspertów niepokoi fakt, że szczyt cenowy jeszcze nie został osiągnięty. Prognozują, że w najbliższym czasie ceny kakao mogą wzrosnąć jeszcze bardziej – nawet do 15 tysięcy dolarów za tonę. Wzrost ten pociąga za sobą szereg konsekwencji, z których Polacy już teraz mogą odczuwać skutki, ale nie tylko w sferze słodyczy.

Ceny kakao zwiastują niepokojące trendy na światowych rynkach

Zgodnie z raportem „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”, przygotowanym przez UCE RESEARCH, ceny słodyczy i deserów w polskich sklepach wzrosły znacząco. W marcu bieżącego roku zanotowano wzrost o niespełna 10%, a w przypadku wafelków nawet o ponad 30%. Ta tendencja może się nasilić, ponieważ eksperci przewidują dalsze podwyżki cen.

Dr Justyna Rybacka z Uniwersytetu WSB Merito oraz inni specjaliści zwracają uwagę na niepokojące trendy na światowych rynkach. Ceny kakao wzrosły zaledwie w ciągu roku z nieco ponad 2 tysięcy funtów do ponad 10 tysięcy funtów. To aż pięciokrotny wzrost, który wywołuje obawy o stabilność rynku.

Zdaniem dr Artura Fiksa z tego samego uniwersytetu, sytuacja na rynkach producenckich, zwłaszcza w Afryce, nie zapowiada się dobrze. Prognozy dotyczące tegorocznych zbiorów kakao wskazują na bardzo słabe wyniki, głównie z powodu nieurodzaju i innych czynników. Takie kraje jak Ghana i Wybrzeże Kości Słoniowej, które odpowiadają za ponad 50% światowej produkcji kakao, borykają się z niekorzystnymi warunkami pogodowymi, co dodatkowo pogłębia niedobór surowca.

rekordowe ceny kakao

Cena kakao może dojsć do 15 tysięcy dolarów za tonę!

Robert Biegaj, konsultant merytoryczny raportu „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH” oraz ekspert rynku retailowego z Grupy Offerista, nie pozostawia złudzeń co do dalszego wzrostu cen kakao na światowych giełdach. Przewiduje, że w tym roku mogą one przekroczyć nawet 12-13 tysięcy dolarów za tonę, zbliżając się do rekordowej wartości 15 tysięcy dolarów

Jednakże, jak zauważa dr Fiks, zwiększenie produkcji jest procesem długotrwałym, którego efekty nie będą widoczne natychmiastowo. Dlatego też, nawet jeśli ceny kakao osiągną szczyt i zaczną maleć, konsumenci mogą wciąż odczuwać skutki tych wzrostów przez kolejne lata.

Wysokie ceny kakao mają wpływ nie tylko na producentów słodyczy, ale również na zakłady przetwórcze, cukiernie, restauracje oraz branżę kosmetyczną i medyczną. Przewiduje się, że kolejne podwyżki cen będą dotkliwe dla konsumentów, szczególnie w kategoriach produktów zawierających duże ilości kakao.

Ostatecznie, zgodnie z analizami specjalistów, największe konsekwencje podwyżek cen kakao mogą dotknąć konsumentów w III i IV kwartale 2024 roku. Pomimo nadziei na poprawę sytuacji, jest to problem, którego rozwiązanie będzie wymagało kompleksowych działań na szczeblu międzynarodowym oraz długotrwałego procesu adaptacji produkcji surowca.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x