niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Panorama Pól z Timac Agro Polska

spot_img

11 czerwca w Dębnie (woj. podkarpackie) odbyła się Panorama Pól organizowana przez producenta nowoczesnych nawozów Timac Agro Polska. Podczas spotkania można było zapoznać się z technologią nawożenia dla roślin tj. pszenica ozima, kukurydza, groch oraz rzepak. Podczas spotkania można było obejrzeć kolekcję odmian z hodowli: Saaten Union (pszenica i groch), Pioneer (kukurydza) oraz Rapool (rzepak), a także buraki. Natomiast ochronę zapewniała firma Corteva. Spotkanie było okazją na zdobycie wiedzy, jak również wspólnego biesiadowania.

Nawożenie a susza

Dzięki odpowiedniemu nawożeniu i odżywianiu roślin możemy przeciwdziałać skutkom suszy – to właśnie na ten aspekt kładziono szczególny nacisk podczas spotkania. O tym, że powinniśmy zadbać o rozwój systemu korzeniowego mówił dr inż. Marcin Wieremczuk, Product Manager w firmie Timac Agro Polska. Dzięki prawidło rozwiniętemu systemowi korzeniowemu rośliny są w stanie lepiej pobierać składniki pokarmowe, co powoduje, że są lepiej odżywione i charakteryzują się lepszą zdrowotnością. Lepiej rozwinięty system korzeniowy jest w stanie efektywniej pobierać wodę z głębszych warstw gleby, przez co lepiej radzi sobie ze skutkami suszy. Jak mówił Pan Marcin Wieremczuk w ofercie firmy są produkty oparte o fosfor chroniony, który stymuluje rozwój systemu korzeniowego oraz zapobiega jego wymywaniu, co będzie istotne w świetle planowanego wprowadzenia dyrektywy fosforanowej.

Wysokie plony pszenicy?

Spotkanie uświetnił wykład dr hab. Witolda Szczepaniaka z UP w Poznaniu, który dotyczył osiągania wysokich plonów pszenicy ozimej. Prelegent zwrócił szczególną uwagę odnośnie stosowania nawozów azotowych w świetle obowiązującego prawa. Poruszył również temat strat azotu spowodowanych nawożeniem niedostosowanym do panujących warunków pogodowych. Jak wspominał prelegent brak opadów oraz wysokie temperatury sprzyjają przemianom azotu w amoniak, który unosi się do atmosfery, stąd też powoduje to starty ekonomiczne i jest szkodliwe dla środowiska. Specjalista apelował by szczególnie trzecią dawkę azotu zaaplikować, gdy gleba jest wilgotna i są opady, które pozwolą na rozpuszczenie nawozu oraz jego wmycie w głębsze warstwy gleby.

 

Kiedy zrezygnować z nawożenia potasem?

Podczas wykładu doktor Szczepaniak wyjaśnił, kiedy możemy zrezygnować z nawożenia potasem. Jeżeli mamy wysokie zasobności tego składnika w glebie rezygnacja z nawożenia potasem jest wskazana. Rośliny nie wykorzystują nadmiaru składnika. Przy zasobnościach średnich powinniśmy ustalić dawkę tak, by spełniała zapotrzebowania uprawianej rośliny. Natomiast przy niskich zasobnościach musimy pamiętać o ustaleniu dawki z lekkim nadmiarem, tak aby pokryć zapotrzebowanie rośliny i uzupełnić braki w zasobności gleby. Dla przykładu na prezentowanych poletkach z pszenicą zrezygnowano z nawożenia potasem. Powodem były duże zasobności gleby w ten pierwiastek, a także przedplon, jakim był rzepak. Słoma rzepaczana pozostawia po sobie ok. 150 kg potasu w zależności od poziomu plonowania.

 

Panorama Pól Panorama Pól Panorama Pól Panorama Pól Panorama Pól Panorama Pól Panorama Pól Panorama Pól Panorama Pól

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników