sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Biostymulacja na Panoramie Pól z Timac Agro

spot_img

Na panoramie Pół Timac Agro w Śremie dopisała nie tylko pogoda, ale również rolnicy. Odwiedzający mogli zapoznać się z technologiami nawozowymi proponowanymi przez firmę Timac Agro Polska. Odwiedzający mogli zapoznać się ze sposobami odżywiania roślin z wykorzystaniem nawozów granulowanych i płynnych. Jak podkreślił Krzysztof Oksentowicz, Dyrektor Handlowy Timac Agro Polska, w tym sezonie rynek nawozów bardzo się uszczuplił, stąd też pojawia się dylemat co i za ile kupić. Timac Agro Polska ma swoje fabryki dzięki czemu gwarantuje dostępność nawozów. W swoim portfolio produktowym ma propozycje, które  mogą pomóc w nawożeniu i odżywieniu roślin. Są to nowości produktowe z gamy DNA Performance, czyli nawozy Astelis, Genaktis, Irys, Kaoris i Seactiv. Zwiedzający poletka doświadczalne mogli sprawdzić  działanie produktów z trwającej kampanii Zakotwicz się w pewny plon, czyli  Eurofertil NPS 49, Eurofertli NPK 51, Physiomax oraz Physactiv 1, a także ułatwiający wysiew nasion rzepaku Pinkstart Boron. Ciekawostką była odkrywka glebowa, a na niej przekrój gleby i to w jaki sposób woda pochodząca z opadów jest zatrzymywana w glebie. Jak wspominała Weronika Dobrowolska – Szamałek, product manager Timac Agro Polska, marzec i kwiecień okazał się być bezdeszczowy. Opady pojawiły się dopiero w maju w ilości około 40 mm. Co ważne rolnicy mogli ocenić, jak wyglądają rośliny odżywiane produktami Timac Agro Polska w porównaniu z innymi rozwiązaniami w warunkach niedoboru opadów w początkowej fazie wegetacji.

Nie ma ochrony bez odżywienia

Nawożenie i odżywienie roślin jest kluczowe dla ich wzrostu i rozwoju. Ponadto dobrze odżywione rośliny są bardziej odporne na porażenie ze stronów patogenów chorobotwórczych tj. grzyby czy organizmy grzybopodobne. Dobre odżywienie sprawia, że ściana komórkowa roślin jest często na tyle mocna, że uniemożliwia zarodnikom niektórych patogenów wnikanie do rośliny mówił prof. dr hab. Marek Korbas, z Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu, jeden z ekspertów obecnych na Panoramie Pól w Śremie.

O tym jak ważna jest regeneracja roślin po wystąpieniu warunków mówił natomiast dr hab. Łaukasz Sobiech z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przykładem stresu może być zbyt późno wykonany zabieg herbicydowy. Dodatkowo jeżeli po późno wykonanym zabiegu przyjdzie przymrozek lub susza, roślina dodatkowo może zostać uszkodzona przez niekorzystne warunki. Jak podkreśla naukowiec w dobie Zielonego Ładu wygrywały będą te gospodarstwa i rolnicy, którzy będą najlepiej przygotowani i będą prowadzili swe gospodarstwa wzorowo pod kątem maksymalnego ograniczenia skutków wystąpienia stresu. Skoro rolnicy zmuszeni zostaną do ograniczenia stosowania konwencjonalnych środków ochrony roślin, to większy nacisk powinni kłaść na kondycję i zdrowotność roślin.

Odmiany i innowacje

Na poletkach doświadczalnych można było obejrzeć odmiany rzepaku Rapool, zbóż firmy Saaten Union, jak również grochu pochodzących z hodowli PHR.

Wśród odmian rzepaku, jaką można było obejrzeć była odmiana Temptation. Jak mówił przedstawiciel firmy Rapool Daniel Tubicz odmiana ta jest odmianą plastyczną pod względem stanowiska. Dobrze się sprawdzi zarówno na słabszych, jak i lepszych glebach. Na poletkach doświadczalnych odmiana była wysiana na glebach mozaikowatych. Pomimo to odmiana Temptation była wyrównana, co dowodzi, że sprawdzi się w gospodarstwach, w których takie gleby występują. Pomimo, że jest to odmiana nowa, to chętnie wybierają ją rolnicy. Charakteryzuje się wysokim poziomem plonowania i zaolejenia. Jest to również odmian, która lepiej wykorzystuje azot, dzięki czemu z 1 kg azotu wyprodukuje wyższy plon.  

Innowacyjne rozwiązania technologiczne prezentowali przedstawiciele firm  eAgronom, Solar Spot oraz 365 FarmNet.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x